ManşetTarım-GıdaTürkiye

CHP’li Erbay: Rusya’ya domates ihracatı kotası kaldırılmalı

0
Fotoğraf: DHA

CHP Muğla Milletvekili Avukat Burak Erbay, Rusya Federasyonu’nun Türkiye’ye uyguladığı domates ihracatı kotasının kaldırılması için Ticaret Bakanı ve Dışişleri Bakanı’na çağrıda bulundu.

Domates üretici çiftçilerin taleplerini TBMM Genel Kurul gündemine taşıyan Erbay domates ihracatının Türkiye’nin Rusya’ya yönelik önemli ihracat kalemlerinden biri olduğunu söyledi.

‘İhracat miktarları yeterli değil’

Türkiye ile Rusya arasında tarımdan turizme kadar birçok alanda önemli ticari ilişkiler olduğunu belirten Erbay, 2015 yılında yaşanan uçak düşürme krizi nedeniyle bu ilişkilerin bozulduğunu hatırlattı.

AKP iktidarının uyguladığı yanlış dış politika nedeniyle Türkiye’nin ekonomik alanda büyük sıkıntılar yaşadığını ifade eden CHP’li Vekil şunları söyledi:

2015 yılında Rusya’ya 350 bin ton domates ihracatından yaklaşık 195 milyon dolar gelir elde edilmiştir. Ancak uçak krizi nedeniyle 2017 yılına kadar domates ihracatı durdurulmuştur.

2017 yılında 100 bin ton kota ile başlayan domates ihracatı 2020 yılında 200 bin tona, 2021 yılında ise 250 bin tona yükseltilmiştir. Ancak bu oranlar yeterli değildir.

‘Kotaların kaldırılması gerekiyor’

Ticaret Bakanı ve Dışişleri Bakanı’na seslenen Erbay, “Domates üreticimiz için en önemli pazarlardan biri olan Rusya ile ihracat kotalarının bir an önce kaldırılması gerekmektedir” dedi.

Erbay açıklamasında “Domates üreticimiz hem ülke ekonomimize hem de üreticimize sağladığı katkı nedeniyle kotaların kaldırılması için gerekli adımların bir an önce atılmasını talep etmektedir. Kotaların kaldırılması için bir an önce gerekli girişimler yapılmalıdır” çağrısında bulundu.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.