SağlıkKoronavirüs SalgınıManşetTürkiye

CHP’li Emir: Diyarbakır’da günlük vaka sayısı 600’ü buldu

0

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, koronavirüs salgınının yayılmasıyla ilgili Güneydoğu Anadolu bölgesine dair uyarılarda bulundu. Bölgede yoğun bakım servislerinde yer kalmadığını belirten Emir, “Sadece Batman’da son bir hafta içerisinde yoğun bakım sırası beklerken vefat eden hasta sayısı 7’yi buldu. Şanlıurfa’da memurlar filyasyon için sahaya sürüldü, hatta temizlik işçisine sürüntü aldırtılıyor. Diyarbakır’ın günlük vaka sayısı 600’ü buluyor. Güneydoğunun hali içler acısı durumda” dedi.

Emir, geçen haftalarda“Ankara alarm veriyor” açıklamasıyla Başkent’te devlet hastanelerinde boş yatak kalmamasını da gündeme getirmişti. 

‘Veriler halktan gizleniyor’

Bölgedeki sağlık emekçileriyle birebir temas kurduklarını belirten Emir, Sağlık Bakanlığı’nın gerçek verileri halktan saklamaya çalıştığını öne sürdü: 

“Sağlık Bakanlığı, Türkiye genelinde günlük koronavirüs vaka sayısını halen binli rakamlarda açıklıyor ancak sadece Şanlıurfa’da günde 700’e yakın pozitif vaka tespit edildiğini biliyoruz. Şanlıurfa’da biri üniversite hastanesi olmak üzere dört hastanede de COVID-19 için boş yoğun bakım yatağı kalmadı. Bu kadar çok vaka artışı yaşanınca temaslı kişileri kontrol etmekle görevlendirilen filyasyon ekipleri de yetersiz kalıyor. Ne yapacağını bilemez hale gelen Sağlık Bakanlığı, Şanlıurfa’da hiçbir sağlık eğitimi almamış Müftülük ve Milli Eğitim personelini de filyasyon ekibi olarak görevlendirdi. Hatta bu da yetmeyince daha birkaç gün önce Karaköprü Diş Hastanesi’nde bir temizlik personeli, temaslı kişilerden sürüntü almaya başladı.”

Diyarbakır: 600 vaka

Diyarbakır’da da 1 Haziran öncesinde günlük vaka sayısı 70’lerdeyken bugün 600’e ulaştığını kaydeden Emir şunları söyledi:  

“1 Haziran öncesinde Diyarbakır’da yoğun bakımda tedavi gören günlük hasta sayısı 10 civarındaydı, fakat bugün itibariyle 100’ü geçti. Covid-19 hastalarına yoğun bakım hizmetinin verilebildiği yatakların hepsi dolmuş durumda. Filyasyon ekipleri, Şanlıurfa’da olduğu gibi bu ilimizde de yetersiz kalıyor.

Batman: 10 doktor, beş sağlık personeli istifa etti

CHP’li vekil,  Batman’da da 1 Haziran’dan bu yana toplam vaka sayısının 10 bine ulaştığını, günlük 700 testin 350’sinin pozitif çıktığını söyledi. İldeki yoğun bakım yataklarının hepsinin dolduğunu anlatan Murat Emir, “300 yatak kapasiteli bölge devlet hastanesinde şu anda 450 hasta yatıyor. Servislerde yoğun bakım sırası bekleyen onlarca hasta bulunuyor, hatta bu sırayı beklerken yaşamını yitiren hastalar var. Bu şekilde son bir haftada 7 hastanın hayatını kaybettiğini biliyoruz. Sağlık çalışanları da perişan halde. Son bir ay içerisinde Batman’da 10 doktor istifa etti, beş sağlık personeli de emeklilik dilekçesini verdi.” diye konuştu. 

Şırnak: Belirti gösteren sağlık çalışanlarına ‘kafa izni’ veriliyor

Emir, Şırnak’ta ise günlük 200’e yakın test yapılabilirken pozitif vaka sayısının 80’i bulduğunu bildirdi. Buna rağmen, risk altındaki sağlık çalışanlarına  belirti göstermesine rağmen test yapılmadığını kaydeden vekil şu ifadeleri kullandı: “Bu kişiler, ‘kafa izni verdik’ denilerek evlerine gönderiliyor ve iyileşmeleri bekleniyor. Şırnak’la birlikte Siirt ve Hakkâri merkezde tek devlet hastanesi bulunuyor ve bu hastanelerde de Covid-19 için ayrılan yoğun bakım yatakları tamamen dolu durumda. Bu illerden de artık hastalar Şanlıurfa ve Gaziantep’e yönlendiriliyor.”

More in Sağlık

You may also like

Comments

Comments are closed.