ManşetUncategorized

CHP’den YSK’ye başvuru: Erdoğan’ın mazbatasını da alın

0
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP 2. Bölge Seçim Koordinasyon Merkezinde düzenlediği basın toplantısında yerel seçim sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. ( Mehmet Eser - Anadolu Ajansı )

CHP İstanbul’da 39 ilçedeki yerel seçimlerin ve 24 Haziran 2018 genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçiminin iptali için ‘tam kanunsuzluk’ gerekçesiyle YSK’ye başvurdu.

Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul’da 39 ilçedeki yerel seçimlerin ve 24 Haziran 2018 genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçiminin iptali için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, başvurunun ardından yaptığı açıklamada, “24 Haziran’da da sandık kurulu başkanlarının çoğu bu seçimde de görev yaptı. Bakalım cesurca kararlarının arkasında durabilecekler mi” dedi.

Erkek’in açıklamaları şöyle:

Tam kanunsuzlukta süre aranmaz: Siz eğer kamu görevlisi olmayan kişiler görev yaptı diye iptal ediyorsanız 24 Haziran’da gerçekleştirilen seçimleri de iptal etmek zorundasınız. Tam kanunsuzlukla başvuruldu. Biliyorsanız tam kanunsuzlukta süre aranmaz. Bir tam kanunsuzluk ortaya çıkmışsa eğer, YSK kendi iptal kararıyla, o zaman iptal etmeli. YSK önceki tüm kararlarında şunu diyor; bir usulsüzlük varsa dahi bu seçimin iptalini mümdün kılmaz, usulsüzlük yapanlar cezalandırılır.

Bu karar doğruysa Erdoğan’ın mazbatasını da iptal edin: Şimdi ne değişti? Bugün ne değişti? Sandık kurullarında görev yapan kişilerin o sandıktan çıkan sonucu etkilediklerine dair somut bir delil Ak Parti’nin itiraz dilekçesinde dahi ortaya konulmadı. Haftalarca oylar defalarca sayıldı, sonuç değişmedi bu sefer başka iddialar ortaya atıldı. Olmadı en son dedi ki ‘sandık kurullarında kamu görevlisi olmayanlar görev yapmıştır.’ 24 Haziran’da da yaptı. YSK bunu gerekçe yapıyorsa 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimi yenilemeli. Bu kararınız doğruysa bu kararın arkasındaysanız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da mazbatasını iptal etmelisiniz.

Kendi kusurunuzu seçmene yükleyemezsiniz: Siz kendi kusurunuzu nasıl seçmene yükler, seçmenin iradesini yok sayarsınız? ‘Seçmenin iradesine doğrudan müdahale edebilirim’ diyorsanız o zaman 24 Haziran’da çıkan sonuca da müdahale etmek zorundasınız. Tabii eğer bu kararınız doğruysa. Çünkü her iki seçimde aynı yasa yanı uygulamalar aynı sandık kurulları var. En mükemmel adalet vicdanlardadır. Meşruiyet sorununu ortadan kaldırmak, verdiğim karar doğru diyorsanız 24 Haziran seçimlerini de iptal etmek zorundasınız. İmamoğlu’nu 39 ilçede oy kullanan seçmenler seçti. Aynı sonuçların çıktığı diğer seçimleri neden iptal etmiyorsunuz? 39 ilçedeki tüm seçimleri de iptal etmek zorundasınız. Tam kanunsuzluk sebebiyle yaptık.

CHP’nin YSK temsilcisi Hamidi Yakupoğlu, sandık kurullarının oluşumunun İstanbul’daki 39 ilçeyi de etkilediğini, ilçe belediye başkanı, ilçe belediye meclis üyesi, muhtar seçimlerinin de bu sandıklarda yapıldığını belirtmişti. Bu nedenlerle YSK’den tam kanunsuzluk gerekçesiyle ilçe belediye başkanlıkları, belediye meclis üyelikleri ve muhtarlık seçimlerinin iptalini isteyeceklerini kaydeden Yakupoğlu, sandık kurullarının belirlenmesi yönteminin önceki seçimlerde de uygulandığını belirtmiş; 24 Haziran seçimlerinin de iptalini talep edeceklerini açıklamıştı.

İYİ Parti de itiraz etti

CHP’nin ardından İYİ Parti de, 31 Mart İstanbul seçimlerinin ‘tümünün iptal edilmesi’ için tam kanunsuzluk iddiaasıyla YSK’ye itirazda bulundu.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.