Koronavirüs SalgınıManşetTürkiye

CHP’den yasa teklifi: Covid-19 cezaları iptal edilsin

0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili  Zeynel Emre, koronavirüsü salgını sürecinde yasakların çifte standartlı uygulandığını belirterek verilen cezaların iptali ve iadesi için yasa teklifi verdi.

Meclis Başkanlığı’na verilen kanun teklifinde Covid-19 kapsamında kesilen idari cezaların dayanağı olan Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na geçici madde eklenmesini talep edildi. 

Kanun teklifi yasalaşırsa, ilgili  282’inci maddesi kapsamında salgıı dayanak gösterilerek maske ve sosyal mesafe ihlali gerekçesiyle 1 Nisan 2020-31 Mart 2021 tarihleri arasında verilen idari para cezaları ile bunlara ilişkin tüm gecikme faizi ve cezalardan kaynaklanan kamu alacağı terkin edilecek.

İktidarın koronavirüs salgınıyla mücadelede hem sosyo-ekonomik hem de hukuksal boyutta sınıfta kaldığını belirten CHP’li Emre, Meclis’e sunduğu kanun teklifinin gerekçesinde şunları kaydetti:

‘Anayasa ihlal ediliyor’

“Bir yandan lebalep kongreler yaptıkları için övünen ve adeta COVID-19 salgının yayılması için özel çaba sarf eden karar verici konumdaki kişi ve onların siyasi tabanının her türlü yasağı delmesine karşın cezasız kalması, diğer yandan anayasal hakları ihlal edilerek cezalandırılan on binlerce vatandaş. Bu uygulama, AKP iktidarının uzun zamandır taşlarını döşediği ikili hukuk sisteminin bir başka göstergesidir.

‘Devlete olan güven sarsılıyor’

“Neden olunan tahribat, iktidarın yanlış uygulamalarıyla sınırlı kalmayıp, erki elinde tutanlar yüzünden halkın devlete olan güveninin sarsılmasıdır. AKP iktidarının süregelen hukuksuz uygulamalarının daha fazla tahribat yaratmaması ve halkın devlete olan güveninin tekrar tesis edilmesine bir nebze katkı sunması bağlamında COVID-19 nedeniyle verilen cezaların iptal edilmesi; geçen süreçte ödemesi yapılan cezaların ise vatandaşlara iade edilmesi için cezaların dayanağı olan 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na geçici bir madde eklenmesini amaçlamaktayız.”

 

You may also like

Comments

Comments are closed.