GündemManşet

CHP’den kriptolu telefon ve “lobiler” hakkında soru önergesi

0

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran,Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün grup toplantısında yaptığı konuşmaya ilişkin TBMM Başkanlığına iki ayrı soru önergesi verdi. Oran, Erdoğan’ın dün grup toplantısında sözünü ettiği kriptolu telefon ve lobilerin faaliyetini sordu. 

İlk önergesinde kriptolu telefon konusuna değinen Oran, “24 Şubat 2014 tarihinde akşam saatlerinde twitter’daki @BASCALAN adresi üzerinden oğlunuz Bilal ile aranızda geçtiği öne sürülen 5 ayrı telefon görüşmesi yayınlandı. Siz de bugün yaptığınız grup konuşmasında kriptolu telefonlarınızın dahi dinlenildiğini söylediniz” dedi.

umut-oran-meclis

Sizin dışınızda oğlunuz da mı kriptolu telefon kullanıyor?

“Halen siz ve Bakanlar Kurulu üyeleriniz ASELSAN’ın geliştirdiği milli kripto yazılımı içeren telefon cihazlarını mı kullanmaktasınız?
Kriptolu telefonlarla güvenli görüşme yapabilmek için görüşmeyi gerçekleştiren iki kişinin de aynı kripto kodunu veya atlamalı frekansı kullanan telefonları kullanması gerekmiyor mu? Bu açıklamanız, Başbakan olarak size verilen kriptolu telefonun dışında, oğlunuz Bilal Erdoğan’ın da aynı kriptolu telefonu kullandığını mı ortaya koymaktadır?

Oğlunuz Bilal Erdoğan ile eşiniz ve diğer çocuklarınızda da kriptolu telefonlar mevcut mu? Aile fertlerinizde kriptolu telefon bulunmasının gerekçesi nedir?
Kriptolu telefonların size ve Bakanlar Kurulu üyeleri ile TBMM Başkanı, Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı gibi devletin üst düzey bürokratlarına verilme gerekçesi nedir? Kriptolu telefonlar ve iletişim cihazları çok gizli devlet görüşmeleri ve devlet sırları ifşa olmasın diye kullanılmıyor mu?
Size ait olduğu öne sürülen telefon görüşmesinde, ‘buradan da olsa böyle şeyleri konuşma’ demenizin gerekçesi kriptolu telefon kullanmanız mıdır? ‘Buradan’ diyerek kastettiğiniz kriptolu telefon mudur?

“Vaiz lobisi, Patates lobisi, Robot lobisi”

Umut Oran’ın ikinci soru önergesi, “lobiler” hakkında. Başbakan’ın dünkü (25 Şubat 2014) AKP grup toplantısında, “Sosyal medyada kurdukları robot lobisi, Tweetlerle vuracaktı” dediğini anımsatan Oran, “Yine daha önce yaptığınız açıklamalarda şu lobilere değindiğiniz görülmektedir: “Faiz lobisi, Yahudi lobisi, borsa lobisi, sermaye lobisi, medya lobisi, aydınlıktan gözleri kamaşan kan lobisi, karanlığı özleyenler lobisi, kaybedenler lobisi, huzurdan barıştan rahatsız olanlar lobisi, içki lobisi, porno lobisi, patates lobisi, kuru fasulye lobisi, vaiz lobisi, milletten yüz bulamayanlar lobisi, ananas lobisi, savaş lobisi, terör lobisi, kaos lobisi”

“Robot lobisi ile yukarıda yer verilen lobiler arasında herhangi bir ilişki var mıdır? Robot lobisi de bu lobilerden herhangi birine dahil midir yoksa münferit bir lobi midir?
Robot lobisinin kurucuları ve üyeleri kimlerdir, hangi tarihte kurulmuştur, o tarihten beri yaptıkları eylemler nelerdir?
Türkiye’de bildiğiniz kaç adet lobi faaliyet yürütmektedir? Bunun sıralı tam listesi Başbakanlık’ta mı tutulmaktadır? Bu lobilerin tam listesinin ne zaman yayınlanması planlanmaktadır?
Bilginiz dahilinde ‘yolsuzluk lobisi’, ‘hırsızlık lobisi’, ‘rüşvet lobisi’, ‘kamu ihalelerine fesat karıştırma lobisi’, ‘kamu bankalarından usulsüz kredi alanlar lobisi’ var mıdır?

Size bağlı sosyal medya danışmanları da sosyal medyada sahte hesap oluşturarak bir script üzerinden partinizin veya şahsınızın propagandasını yapmakta mıdır?
Danışmanınız Mustafa Varank’a bağlı olarak çalışan, kendisinin ‘bizim Troller’ diye bahsettiği kaç sosyal medya elemanı vardır, bunlara Başbakanlık bünyesinden verilen ücret nedir? Danışmanınızın Mustafa Varank’ın sözünü ettiğiniz robot lobisi ile ilişkisi var mıdır, bu kapsamda hangi özel görevleri yürütmektedir?”

(ANKA)

More in Gündem

You may also like

Comments

Comments are closed.