ManşetTürkiye

CHP’den 15 milletvekili istifa edip İYİ Parti’ye katıldı

0

CHP heyeti ile İYİ Parti heyeti arasında 22 Nisan Pazar günü yapılan görüşme sonunda CHP’nin 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesi kararı alındı.

Kararı, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay açıkladı. Altay, “15 milletvekilimiz bugün CHP’den istifa edip İYİ Parti’ye katıldılar. Demokrasinin kazanması için yargının bu siyasi tasarrufunun ortadan kaldırılması için siyasi değil ama demokratik bir tasarruf ile CHP’ye mensup 15 sayın milletvekili bugün partimizden istifa ettiler İYİ Parti’ye katıldılar” dedi.

Karara AKP’den “Siyasi onursuzluk”, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den “Çatırdama ve siyasi çürüme hali” tepkileri gelirken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise “Kılıçdaroğlu’nun tavrı her türlü takdirin üzerinde” açıklaması yaptı.

CHP’nin bu adımı ile TBMM’de beş milletvekili olan İYİ Parti’nin grup kurabilmesi ve dolayısıyla 24 Haziran’a alınan seçimlere katılmasının önündeki engel de kalkmış oluyor.

Böylelikle TBMM’de grubu olan İYİ Parti, 100 bin imzaya gerek kalmadan Meral Akşener’i cumhurbaşkanı adayı gösterebilecek.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener “Kılıçdaroğlu’nun tavrı her türlü takdirin üzerinde” dedi

Engin Altay basın toplantısında yaptığı konuşmada, “YSK’nın bir demokrasi ayıbına zorlanması, bir demokrasi ayıbına imza atmaması ve atamasına da fırsat ve imkan sağlamak istiyoruz” dedi ve “Demokrasi herkes için. Demokrasinin kazanması için yargının bu siyasi tasarrufunun ortadan kaldırılması için siyasi değil ama demokratik bir tasarruf ile CHP’ye mensup 15 sayın milletvekili bugün partimizden istifa ettiler İYİ Parti’ye katıldılar” diye ekledi.

Bülent Tezcan: Demokrasi önündeki tuzağı temizleme adımı

Karar sonrası açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da, “15 arkadaşımız bir parti göreviyle CHP’den istifa edip İYİ Parti’ye geçmişlerdir. Bu, tarihi bir sorumluluk tarihi bir görevdir. tarih onları partilerinden ayrılan değil partisinin verdiği görev nedeniyle demokrasiyi kurtaran kahramanlar olarak yazacaktır” dedi.

Tezcan, “Bu zor bir görevdir, bu attığımız adım demokrasinin önünde kurulan tuzağı temizleme adımıdır” diye konuştu.

 

(BBC Türkçe)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.