Türkiyeİfade ÖzgürlüğüManşet

CHP: Ülkemizde temel hak ve özgürlüklerin güvencede olduğunu söylemekten çok uzağız

0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla İzmir‘de bir basın açıklaması yaptı.

Tarihi Havagazı Fabrikası‘nda İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve  Karaca tarafından yapılan açıklama, CHP’nin il örgütlerine gönderdiği, 81 ilde eşzamanlı açıklanan ortak metni içeriyor.

Açıklamada, Türkiye‘de temel hak ve özgürlüklerin güvence altında olduğunu söylemekten çok uzak olunduğu vurgulanarak şöyle denildi:

Sahip olduğumuz hakların kilometre taşı olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilişinin 72. yılındayız. Beyannamenin kabulünün yıldönümünde; ülkemizde temel hak ve özgürlüklerin güvence altında olduğunu söyleyebilmekten, COVID-19 salgınında sağlıklı yaşam hakkımızı kullanabilmekten ne yazık ki çok uzağız.”

Türkiye özgür olmayan ülkeler kategorisinde

Türkiye’de yaşanan bazı hak ihlalleri CHP tarafından şöyle sıralandı:

  • Türkiye, ‘Özgür Olmayan Ülkeler’ kategorisinde yer almış, son 10 yılda dünya genelinde özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke konumuna düşürülmüştür.
  • Hukukun Üstünlüğü Endeksi‘nde Türkiye 2020 yılında 128 ülke içinde 107. sıraya gerilemiş.
  • Türkiye; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi‘ne başvuruda, dokuz bin 250 başvuruyla ikinci sırada yer almıştır.
  • Barış Bildirisine imza atan akademisyenlerin, düşünce ve ifade özgürlüğüne ilişkin haklarının ihlal edildiğine ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin temmuz 2019’daki kararına rağmen OHAL Komisyonu tarafından hala görevlerine iade edilmemişlerdir. KHK ile ihraç edilen, haklarında soruşturma sonrasında takipsizlik ya da beraat kararı verilen vatandaşlar, yargı önünde aklanmış olmalarına rağmen, yargı kararları hiçe sayılarak görevlerine iade edilmemiş, çoklu hak ihlalleriyle baş başa bırakılmıştır.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.