ManşetTürkiye

CHP: Sanayideki üç günlük elektrik kesintisinin zararı tüketiciye yansıyacak

0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, ülke genelinde 24 Ocak’ta saat 00:00’ dan itibaren organize sanayi bölgeleri ve dışındaki sanayi tesislerinde haftanın üç günü elektrik kesintisi uygulamasıyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle Meclis’te bir soru önergesi sundu.

CHP’li Gülizar Biçer Karaca, “İran’dan gelen doğalgazın kesintiye uğraması ile birlikte enerjide bir ‘B’ planı olmayan Türkiye, enerji alanında ciddi sıkıntıya girmiştir. Kesintinin üretimi sekteye uğratmasının ve sanayiciyi zarara sokmasının yanısıra, ilerleyen süreçte üç günlük kaybın/zararın tüketiciye yansıyacak” diyor.

‘Tüketiciye yansımaması için önlem alınacak mıdır?’

Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlanması istemiyle verilen soru önergesinde şu sorular yer alıyor:

  • 24.01.2022 tarihi itibarıyla sanayi bölgelerine uygulanan elektrik kesintisinin toplam maliyeti ne olacaktır?
  • Sanayi bölgelerine uygulanan elektrik kesintisinden toplam kaç sanayici etkilenecektir?
  • Zarara uğraması kaçınılmaz olan sanayiciler açısından yaşanan bu kesintinin zararlarını en aza indirmek için yürütmekte olduğunuz bir çalışma veya uygulamaya geçireceğiniz bir eylem planı var mıdır?
  • Sanayi bölgelerine uygulanan kesinti sonucu oluşacak zarar ve kaybın ilerleyen süreçte son tüketiciye yansımaması için önlem alınacak mıdır
  • Enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye’nin gelecek dönem/yıllarda da benzer sorunları yaşamaması için gerekli eylem planları belirlenecek midir?
  • Silivri ve Tuz Gölü gibi Türkiye genelindeki depolama alanlarında Türkiye’nin ihtiyacı kadar depolama yapılmış mıdır? Yapılmadıysa bunun sebebi nedir?
  • Bu depolama alanlarındaki miktarı dışarıdan enerji ikmalinin olmadığı varsayıldığında Türkiye’nin kaç günlük enerji tüketimini karşılayacak düzeydedir?
  • 24.01.2022 itibarıyla Türkiye genelindeki depolama alanlarının toplam yüzde kaçı doludur?
  • Enerjide dışa bağımlı olan Türkiye’nin yaşadığı doğalgaz ve elektrik kesintisi ile birlikte yerli ve alternatif enerji kaynaklarına olan zorunlu ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Yerli ve dışarıdan alınan enerjilere alternatif olabilecek enerji kaynaklarına yönelik bir çalışmanız ya da projeniz var mıdır? Var ise bu çalışma ve projelerin detayları nedir?
  • Güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının önünde bürokratik engellerin kaldırılarak; bu enerjilerin kullanımının teşvik edilmesine yönelik yeni düzenleme yapılacak mıdır?

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.