İstanbul SözleşmesiKadınManşetTürkiye

CHP İstanbul Sözleşmesi’nin feshini Danıştay’a götürüyor

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı kararıyla feshi ve Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal‘ın görevden alınması gündemiyle Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi’ni (PM) olağanüstü toplantıya çağırdı.

Genel Merkezde yüz yüze yapılan toplantılarda Türkiye’nin ilk kez insan hakları ile ilgili bir sözleşmeden çekildiği ve Anayasa’nın 90. maddesine göre bir sözleşmenin ancak kanunla kaldırılabileceği, TBMM devre dışı bırakıldığı için kararın “yok hükmünde” olduğu belirtildi.

‘Bundan sonraki şiddet ve tecavüzden Erdoğan sorumlu’

Toplantılarda sözleşmedeki maddelerin önemine vurgu yapan Kılıçdaroğlu, “Uluslararası anlaşmaların bir tanesini feshetmek, diğer uluslararası anlaşmaları da aynı yöntemle feshedebileceği anlamına geliyor. Bu Türkiye açısından çok sıkıntılı bir durumdur” dedi. 

Gerçek Gündem‘in aktardığına göre, Kılıçdaroğlu’nun “Recep Tayyip Erdoğan, milli güvenlik sorudur” ve “Bundan sonra Türkiye’de herhangi bir kadın ve kız çocuğu şiddet, taciz ve tecavüze uğrarsa Cumhurbaşkanı bundan tek başına sorumludur” değerlendirmesi yaptığı öğrenildi. 

’42 milyon kadın açılacak davaya taraf olmalı’

Toplantılar sonucunda İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı Danıştay’a başvurulması kararı çıktı. Yapılacak başvuruda, kadın örgütleri ve 42 milyon kadının bu davaya taraf olması için çağrı yapılacak.

Kılıçdaroğlu’nun toplantıda Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınıp yerine Şahap Kavcıoğlu’nun getirilmesine ilişkin de “Türkiye yönetilemiyor. Bu savrulduklarının göstergesi. Recep Tayyip Erdoğan’ın bir an önce, erken seçimle, yönetimden uzaklaşması gerekiyor” yorumunu yaptığı öğrenildi

You may also like

Comments

Comments are closed.