ManşetHayvan Hakları

CHP hayvan haklarına ilişkin dört farklı yasa teklifini meclise sundu

0
Fotoğraf: AA

4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü‘nde hayvan hakları ile ilgili düzenleme öngören dört farklı kanun teklifi TBMM Başkanlığı‘na sunuldu.

Teklifler Meclis’e CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Genel Başkan Yardımcısı Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz tarafından iletildi.

Kanun teklifleri ile ilgili açıklama yapan Gülizar Biçer Karaca ‘TBMM’de tüm partilerin uzlaşısı ile kurulan hayvan hakları araştırma komisyonu tam bir yıl önce çalışmalarını tamamlayarak raporunu kamuoyu ile paylaştı. Aradan geçen bir yıla rağmen hayvan hakları yasasının esamesi bile okunmadı” dedi.

‘Kamuoyu ve toplum vicdanı oyalanıyor’

Karaca, “Yasayı çıkaracağız söylemleriyle kamuoyu ve toplumun vicdanı oyalanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak komisyon raporunda yer alan düzenlemeleri içeren kanun tekliflerini hazırladıklarını ve TBMM Başkanlığına sunduklarını belirten Karaca, TBMM’de uzlaşı ile kabul edilen ve rapora imza atan tüm AKP ve MHP Milletvekillerine seslendi:

Eğer hayvan hakları yasasında samimiyseniz, attığınız imzanıza sahip çıkın ve verdiğimiz kanun teklifini bir an önce gündeme alalım ve  yeni yasama yılının ilk yasası olarak yasallaştıralım.

Dört kanunda değişiklik önerildi

Türk Ceza Kanunu’nda, Hayvanları Koruma Kanunu’nda, İl Özel İdaresi Kanunu ve Büyükşehir Belediye Kanunu’nda değişiklikler öngören yasa teklifinin detaylarını paylaşan Gülizar Biçer Karaca şunları söyledi:

Hayvan öldürme, eziyet ve kötü muamele gibi fiilleri TCK kapsamına alan bir kanun teklifi verdik. Hayvan öldürme, eziyet ve kötü muamele suç sayılacak ve failler buna göre cezalandırılacak. Büyükşehir Belediyesi Kanununda teklif ettiğimiz değişiklik ile Büyükşehir Belediyesinin görevleri arasına hayvan bakım evleri ve kısırlaştırma merkezleri açmak yer alacak.

İl Özel İdaresi Kanununda öngördüğümüz değişiklik ile de belediye sınırları dışında kalan alanda hayvanlarla ilgili çalışma yapmaya İl Özel İdaresi yetlili olacak. Belediye sınırları dışında kalan alanlarda hayvanlara ilişkin kimin çalışma yapacağı sorununun ortadan kalkması hedefleniyor.

Ayrıca Büyükşehir Belediyeler ve İl Özel İdareleri bütçelerinde hayvanlarla ilgili yapacakları çalışmalar için pay ayırmak zorunda olacaklar. Hayvanları Koruma Kanununda çok kapsamlı değişiklikler öngördük. En önemlisi kanunun adı Hayvan Hakları Kanunu olacak. Kanunun adının değiştirilmesiyle, hayvanların da doğuştan gelen bazı haklara sahip olduğunun kabul edilmesi ve bir hukuk öznesi olmasa da can taşıyan, duygulu varlıklar olduğu kabul edilerek bir hukuk nesnesi yani eşya da sayılmaması amaçlanmıştır. 25 maddelik kanun teklifinde mevcut kanunda sorun olan düzenlemeler değiştirilmiştir.

‘Bir gün değil 365 gün hayvan hakları günü olsun’

Gülizar Biçer Karaca 4 Ekim Hayvan Hakları Günü ile ilgili olarak ise “Umarım bu 4 Ekim hayvan hakları için bir milat olur. Hayvan dostlarımızın haklarını teslim etmek, sadece bir gün değil 365 gün hayvan hakları günü olması için kanun teklifimiz acilen yasallaşmalı” ifadelerini kullandı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.