İklim KriziManşet

CHP: Asıl beka sorunu iklim krizidir

0

İklim kriziyle mücadele için çağrı yapan CHP’li Bakan, “İnsan eliyle ekosistemi bozuyor, canlı ve cansız doğayı katlediyoruz. Bizim için asıl beka sorunu; küresel iklim krizidir” dedi; devleti Paris Anlaşması’nı hayata geçirmeye davet etti.

TBMM Çevre Komisyonu ve CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında bir açıklama yaptı. İklim kriziyle mücadele için çağrı yapan CHP’li Bakan şunları söyledi: “İnsan eliyle ekosistemi bozuyor, canlı ve cansız doğayı katlediyoruz!

“Yaşam bizden yardım bekliyor! Tüm dünyada gündemi çevre mücadelelerinin belirleyeceği günlere doğru gidiyoruz. Sivil toplum örgütleri olsun, çevreci avukatlar olsun, sıra kendisine gelen vatandaş olsun yaşam için sesini yükseltiyor. “Bu itiraz Gezi’den Cerattepe’ye, Efemçukuru’ndan Balıklıova’ya uzandı; incirler, zeytinler, orkinoslar dile geldi… Gerçek bir yaşam mücadelesi veriliyor. Bizim için asıl beka sorunu; küresel iklim krizidir!” dedi.

“Paris Anlaşması’na taraf olmalıyız”

İklim değişikliğiyle mücadeleyi ve sera gazı salınımlarının kısıtlanmasını hedefleyen ‘Paris İklim Anlaşması’nın önemine dikkat çeken CHP’li Bakan, şöyle devam etti:  “İklim tüm dünyada değişiyor ve iklime bağlı olarak tüm yaşam değişiyor. İnsanlık ise hunharca tüketmeye, doğayı katletmeye devam ediyor. Paris İklim Anlaşması’nı imzalayan ülkeler, sera gazı emisyonunu 2030’a kadar 56 milyar ton düşürmeyi ve bu sayede küresel sıcaklık artışını yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin altında tutmayı hedefliyor.”

İklim krizi konusunun AKP’nin gündeminde bile olmadığını belirten Bakan, bunun aksine tüm dünyada gündemi çevre mücadelesinin belirleyeceği günlere doğru gidildiğini kaydetti:

“Sivil toplum örgütleri olsun, çevreci avukatlar olsun, sıra kendisine gelen vatandaş olsun yaşam için sesini yükseltiyor. Bu itiraz Gezi’den Cerattepe’ye, Efemçukuru’ndan Balıklıova’ya uzandı; incirler, zeytinler, orkinoslar dile geldi… Gerçek bir yaşam mücadelesi veriliyor! Devlet olarak çocuklarımızın geleceği için anlaşmaya taraf olmalıyız.”

“Öğrenciler tüm dünyada ayaklandı”

CHP’li Bakan, İklim krizine karşı dünya genelinde öğrenciler tarafından yapılan protestoları örnek gösterdi, “Avrupa’da öğrenciler, ‘Ölü gezegende gelecek olmaz’ (#NoFutureOnADeadPlanet) sloganıyla her Cuma düzenledikleri iklim gösterileriyle iklim politikalarına dikkat çekiyor ve hükümetleri doğru politikalar almaya çağırıyor” dedi. Bakan şunları söyledi:

-Avrupa Birliği ve NATO gibi kurumlara ev sahipliği yapan Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaklaşık 65 bin çevre savunucusu hükümetin iklim politikasını protesto etmek için yürüdü. Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaklaşık 40 bin öğrenci aynı taleple yürüdü. Eylemleri başlatan ve Avrupa çapında örgütleyicisi sayılan kişi ise 16 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg. Türkiye’de de benzer protestolar yapıldı; “İstanbul’da ‘Geleceğimizi istiyoruz’, ‘5 yaşındayım ben fosil değilim’, ‘Fosile elveda güneşe merhaba’ gibi dövizleri taşıyan çocuklar iklim krizi için çözüm talep etti.

-Bizim için asıl beka sorunu; küresel iklim krizidir. İklim kriziyle ilgili tüm insanlık olarak ortak kararla adımlar atmazsak yaşayabileceğimiz bir dünya kalmayacak. İçecek su, alacak nefes bulamayacağız. Dünya savaşları ‘petrol’den değil ‘su’dan çıkacak.”

“Doğal yaşama karşı en ciddi tehdit”

-Küresel ısınma, biyolojik çeşitliliğimize ve doğal yaşama karşı en ciddi tehdit. Sıcaklıklardaki 1,5-2,5 derece arasındaki artış bitki ve hayvan türlerinin yaklaşık yüzde 20 ila 30’unun yok olmasına neden olabilir.

-Tehlikenin boyutunu artık kavramalıyız. İklim krizi nedeniyle; kuraklık, sıcaklık ve aşırı yağış dalgası, yangın, hastalıklar ve istilacı türler gibi önemli ekosistem değişikliklerinin yaşanacağı öngörülüyor.

-Sıcaklığın her yıl daha da artması, mevsimlerin son 10 yıla göre değişimi, arazilerdeki ekim zamanlarının farklılaşması ve aşırı yağışların yol açtığı zararlar hem tarımsal ve hayvansal üretimle uğraşan vatandaşların hem de tüketicilerin doğrudan bizzat yaşadığı sorunlar.

-Yanı sıra JES’ler, RES’ler, HES’ler, altın madenleri, taş ocakları, balık çiftlikleri, nesli tükenmek üzere olan kuşlar ve diğer canlı türleri… İnsan eliyle ekosistemi bozuyor, canlı ve cansız doğayı katlediyoruz! Yaşam bizden yardım bekliyor! Tüm bunların adını doğru koymak gerekiyor.

-Bu konuları defalarca TBMM gündemine taşıdık, tüm bunlar iktidarın derdi değil. Mutabık olduğumuz Hayvan Hakları Kanununu dahi çıkarttırmadılar! İklim krizi için Parlamento çatısı altında oluşturulacak bir araştırma komisyonu ile ilk adımı atmalıyız. Küresel iklim krizini tüm yönleriyle ele alarak üreticiden tüketiciye, devletin ilgili kurumlarından yerel yönetimlere kadar birbiriyle koordineli çalışacak şekilde topyekûn bir mücadele başlatmalıyız. Başka bir gezegenimiz yok ve geleceğimizi bizler yok ediyoruz!

 

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.