LGBTİ+Manşet

Cezaevinin LGBTİ tanımı: Cinsel yönelim bozukluğu…

0

Eskişehir H ve T Tip Cezaevi yönetimi LGBTİ bireylerini ‘cinsel yönelim bozukluğu’ şeklinde tanımladı.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Cezaevi Alt Komisyonu’nun 2016 ve 2017 yıllarında incelemelerin gerçekleştirildiği Kırıkkale F Tipi, Ümraniye E ve T Tipi, İstanbul Çocuk Bakım Evi, Eskişehir H ve T Tipi, Bursa H Tipi ve Balıkesir L Tipi cezaevleriyle ilgili raporları dün gerçekleştirilen toplantıda ele alındı.

Ümraniye E Tipi Cezaevi’ne ilişkin raporda cezaevinde kalabalıklaşma ve ısınma sorunu yaşandığı, yemeklerin hazırlanışı ve kantinden bazı ürünlerin temin edilemediğine ilişkin şikâyetler bulunduğu belirtildi. Raporda, özellikle son dönemde Türkiye genelinde ceza infaz kurumlarında kalabalıklaşma sorunu bulunduğuna işaret edilerek, yeni cezaevi inşaatlarının hızlandırılması önerildi.

Hepsi aynı koğuşta

Eskişehir H ve T Tipi cezaevleri raporunda ise kapasitenin üzerinde hükümlü ya da tutuklunun cezaevinde olduğu belirtildi. Raporda, kurum idaresi tarafından komisyona yapılan bilgilendirme kapsamında cezaevinde bulunan hükümlü ve tutukluluklar sıralanırken, LGBTİ bireyler hakkında “cinsel yönelim bozukluğu kategorisi” tanımlaması yapıldı.

Söz konusu tutuklu ve hükümlülerle yapılan görüşmeyle ilgili bölümde ise “LGBTİ mahpuslar” tanımlamasının yapılması dikkat çekti. Raporda, LGBTİ mahpuslar, gay, lezbiyen ve trans bireylerin karışık olarak aynı odalarda kaldığını da bildirdi.

(Cumhuriyet, T24)

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.