Doğa MücadelesiEditörün SeçtikleriEkolojiManşet

Ceyport Limanı projesine suç duyurusu: Mahkeme kararına rağmen faaliyetler sürüyor

0

Haber: Serap CÖMERTOĞLU İŞCAN

*

Ceyport Limanı Kapasite Artış Projesi,Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu’ kararına ilişkin, Tekirdağ 1. İdare Mahkemesi tarafından itiraz yolu kapalı olmak üzere verilen yürütmeyi durdurma kararına uyulmadığı ve çalışmaların devam ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

Trakya Platformu Tekirdağ Yönetim Kurulu Üyesi Bedia İlerler ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanlığı (TMMOB) adına Cemal Polat tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

Tekirdağ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Kaan Sinan Tohumcu da mahkeme kararına ilişkin mühürlenen alanlarda çalışma yapılması durumunda, gerekli işlemlerin yapılacağını belirtti.

Yapılan suç duyurusunda, ‘ÇED Olumlu’ kararının iptaline ilişkin açılan davada, kesin yürütmeyi durdurma kararı verildiği fakat, Tekirdağ 1. İdare Mahkemesi tarafından verilen kararın uygulanmasına yönelik denetlemenin yapılmadığı belirtiliyor.

Mahkeme kararı yok sayılıyor

Firmanın inşaat çalışmalarına hala devam ettiğinin aktarıldığı suç duyurusunda, söz konusu durumun Tekirdağ 1. İdare Mahkemesi kararında belirtilen tüm hususları yok sayma ve görevi kötüye kullanma niteliğinde olduğu vurgulanıyor.

Bakanlığın kararı mevzuata uygun değil

İdare Mahkemesi’nin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen ‘ÇED Olumlu’ kararını, hukuka ve mevzuata uygun bulmadığı hatırlatılırken, yapılacak işlemlerin çevreye telafisi güç ve imkansız zararlar vereceğine dikkat çekiliyor.

Tekirdağ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Kaan Sinan Tohumcu da limanın kapasite artış projesine yönelik ‘ÇED Olumlu’ kararına ilişkin, yürütmeyi durdurma kararı gereği belirlenen kısımların mühürlendiğini ifade ederek şunları söylüyor:

“Ceyport’un liman faaliyetleri tamamen durdurulmadı. Gemiler yanaşarak, elleçleme çalışmaları devam ediyor. Kapasite artışı ve RO-RO iskelesi inşaatı, ilave dolgu alanları durduruldu. Durdurulmuş bir yerde çalışma yapılması ise suç. ÇED Olumlu kararı olmadan önce de firma tarafından çalışmalar yapılmıştı. Ceza kesip, işlem gerçekleştirmiştik. Şu an mahkeme kararı ile durdurulan yerlerde çalışma mevcut ise yine gereken işlemlerin yapılması yönünde çalışma gerçekleştireceğiz”

You may also like

Comments

Comments are closed.