Türkiyeİfade ÖzgürlüğüManşet

Can Dündar’ın mal varlıklarına el koyma kararı

0

MİT TIR’larına ilişkin davada sanık olarak yargılanan ve yurtdışında olan eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar‘ın, kendisine tanınan 15 günlük sürede teslim olmaması nedeniyle mal varlıklarına el konulmasına ve “kaçak” sayılmasına karar verildi.

Söz konusu karar uyarınca mahkemece ilan metni düzenlenerek gazetede yayımlanmak üzere Basın İlan Kurumu‘na yazılan yazı ile sanığın ikametinin kapısına asılmak üzere Çengelköy Mahalle Muhtarlığı’na yazılan yazı cevaplarının geldiği belirtildi.

TMSF kayyım olarak atandı

Dündar’a ait menkul ve gayrimenkullere CMK 247. ve 248. maddeleri uyarınca orantılı olarak el konulmasına da karar veren mahkeme heyeti, böylece kendisine ait olduğu tespit edilen Ankara’nın Çankaya ilçesi Kültür Mahallesi‘ndeki bağımsız bölüm, Dikmen Mahallesi’ndeki bağımsız bölüm, Muğla‘nın bodrum ilçesindeki ana taşınmaz ve Üsküdar Çengelköy Mahallesi‘ndeki ana taşınmazlara CMK’nın 128. maddesi uyarınca el konulmasına hükmetti.

Dündar’ın banka hesaplarının tespiti için Türkiye Bankalar Birliği‘ne müzekkere yazılmasını karara bağlayan heyet, gelen cevaba göre tespit edilen vadeli-vadesiz hesaplarına el koyma kararının uygulanması için ilgili bankalara da yazı yazılmasına karar verdi.

El konulmasına karar verilen taşınmazların sayısı, hak ve alacakların miktarı dikkate alınarak söz konusu malların yönetimi amacıyla TMSF‘nin kayyım olarak atanması kararlaştırıldı.

Süre doldu

İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce yapılan ara duruşmada hakkında kırmızı bülten ile iade talebi bulunan sanık Can Dündar’la ilgili, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 247/2-a maddesi gereğince, “15 gün içerisinde mahkemeye veya Türkiye sınırlarındaki herhangi bir adliye veya kolluk kuvvetine gelmediği, teslim olmadığı taktirde “kaçak” olduğuna dair karar verileceği, gazete vasıtasıyla ve ikametinin kapısına asılmak suretiyle ilan yapılmasına” karar verilmişti.

İlanın 19 Eylül’de Milliyet gazetesinde yayımlanması, ilan metninin de 21 Eylül’de sanığın Mernis‘te kayıtlı ikametinin kapısına yapıştırılmasıyla birlikte, söz konusu tarihlerden itibaren 15 günlük süre dolmuş oldu.

Ne olmuştu?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek ve açıklamak” ile ”silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlarından tutuklanmıştı.

Başsavcılıkça hazırlanan iddianameyi kabul eden İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, yargılama sonunda Dündar ve Gül hakkındaki kararını, 6 Mayıs 2016’da açıklamış, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak” suçundan Dündar’ı beş yıl on ay, Gül’ü ise beş yıl hapisle cezalandırmıştı.

Yurt dışına gittiği belirlenen ve duruşmalara katılmayan Can Dündar hakkında 2 Nisan 2018’de gıyabi tutuklama kararı ve kırmızı bülten çıkarılmasına karar verilmişti.

Dündar ve Gül’ün, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklama” suçlarından verilen hapis cezası kararlarının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yargılanmalarına yeniden başlanmıştı.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.