Hayvan HaklarıManşet

Büyük Türkiye Buluşması 15 Ekim’e ertelendi

0

Hayvanları korumak ve bu konuda farkındalık yaratmak için 1931’de Floransa‘da kabul edilen 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü sonrasında hayvan hakları savunucularının çağrısını yaptığı büyük buluşma 15 Ekim’e ertelendi.

8 Ekim’de yapılacak Büyük Türkiye Buluşması, İstanbul Emniyet Müdürlüğünce ‘güvenlik’ gerekçe gösterilerek 15 Ekim’e ertelendi. Yaşam hakkı savunucuları ertelemeyi şu ifadelerle duyurdu:

“Erteleme sadece bize değil, o gün Kadıköy’deki tüm etkinliklere yöneliktir.”

‘Büyük Türkiye Buluşması’ 15 Ekim 15.00’da İstanbul’daki Kadıköy İskelesi Meydanı’nda, Atatürk heykelinin önünde gerçekleştirilecek.

Yaşam savunucuları, sokakta yaşayan köpekler için bir araya gelecek.  “Sokakta yaşayan köpekleri ölüme göndermeyeceğiz” diyen hak savunucuları, “Tüm yaşam savunucularını mahalle sakinlerimiz olan köpekleri ölüm kamplarına göndermek isteyenlere karşı tek ses olmaya çağırıyoruz” dedi.

Türkiye’de hayvanlara yönelik hak ihlallerinin kısa bir listesi

Türkiye’de neredeyse her gün sokakta yaşayan hayvanlara yönelik kötü muameleler yapılıyor. Kimi zaman sokakta yaşayan bir kedinin su içtiği kaba tekme atılıyor, kimi zaman o tekme bir belediyenin bakımevindeki bir köpeğe yöneliyor. “Hayvanat bahçeleri”nde zorla tutulan ve adeta birer süs gibi vitrinlere yerleştirilen hayvanlardan başlayan kötü muamele listesi ihaleye çıkarılıp avcılara öldürülmeleri için izin verilen hayvanlara kadar uzayıp gidiyor.

Öte yandan hayvanlara işkence uygulayan kişilerin aldığı cezalar, hayvan hakları aktivistlerinin verdiği hukuki mücadele sonucunda bu tarz suçların önüne geçilmesi için caydırıcı nitelikte olmuyor.

Ülkede sokakta yaşayan hayvanların aşılarının yapılması, sağlıklı ortamlarda yaşatılması için verilen mücadele de yıllardır sürüyor.

Kimi zaman tavukları sıkışık, hareket edemeyecekleri kümeslerde kesim için hızla büyütülürken, kimi zaman da hayvanlar deneylere birer obje oluyor.

Hayvan hakları aktivistleri tüm bu sorunlara karşı yıllardır seslerini yükselterek mücadele veriyor. Bu mücadele kapsamında yapılacak Büyük Türkiye Buluşması için de vatandaşlara bir araya gelme çağrısı yapılıyor.

twitter sharing button
whatsapp sharing button

You may also like

Comments

Comments are closed.