EkonomiManşetTürkiye

Borsa İstanbul’da dördüncü kez ‘devre kesildi’

0

Borsa İstanbul, Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi‘nin devreye girmesiyle, tüm sıralarda işlemlerin geçici olarak durdurulduğunu duyurdu. Saat 14.39 durdurulan işlemlere 15.09’dan sonra devam edildi.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklama, Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda (KAP) yayımlandı. Açıklamada, endekse bağlı devre kesicinin tetiklendiği, pay piyasasındaki tüm işlem sıralarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’ndaki (VİOP) pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası (BAP) pay senedi repo pazarında işlemlerin geçici olarak durdurulduğu aktarılarak şöyle denildi:

“Pay Piyasasında sürekli işlem yöntemi uygulanan paylar, gayrimenkul yatırım fonları, girişim sermayesi yatırım fonları ve gayrimenkul sertifikalarında saat 14.59.26’da tek fiyat emir toplama, 15.04.26’da eşleştirme yapılacak ve 15.09.26’dan itibaren işlemlere kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edilecektir. Pay Piyasasında tek fiyat işlem yöntemi uygulanan paylarda saat 14.59.26’da tek fiyat emir toplama yapılacak ve 15.09.26’dan itibaren seans kaldığı yerden devam edecektir. Varant, sertifika, BYF ve yeni pay alma hakkı kuponu sıralarında işlemler 15.09.26’dan itibaren kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edecektir.

VİOP’taki Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmeler ile BAP Pay Senedi Repo Pazarı’nda işlemler saat 15.09.26’da yeniden başlayacaktır.”

Dördüncü kez uygulandı

BIST100 endeksi güne yüzde 3,14 düşüşle 1.832 puandan başlamıştı. Gün içinde dalgalanan endekste günlük kaybın yüzde 5’e ulaşmasıyla 14:39 itibariyle endeks bazlı devre kesici uygulandı.

Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi geçen hafta cuma ve bu haftanın ilk iki işlem gününde de ikişer kez tetiklenerek sürekli işlemlerin geçici olarak durdurulmasına neden olmuştu.

Sistem anlık olarak endekste yüzde 5 ve yüzde 7’lik değer kayıplarının oluşması ile tetiklenerek yatırımcıların panik işlemleriyle zarar görmesini en aza indirmek için kullanılıyor.

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.