İklim KriziManşet

Bordrum’da kuraklık: İçme suyu kaynağı Mumcular Barajı kurudu

0
Fotoğraf: Ali Ballı/AA

Muğla‘nın Bodrum ilçesinde yaklaşık 13 milyon metreküp su tutma kapasitesi bulunan ve Bodrum’un önemli içme su kaynağı olan Mumcular Barajı‘ndaki su seviyesi yüzde 10’un altına düştü. İçme suyu olarak Geyik Barajı kullanılmaya başlandı.

Su seviyesindeki azalmayla birlikte 1955’te yapıldığı ve o yıllarda Ege Bölgesi’nin kiremit ihtiyacını karşıladığı belirtilen fabrikanın kalıntıları ile eski kara yolu gün yüzüne çıktı.

‘İklim değişikliğini acı şekilde yaşıyoruz’

Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdür Yardımcısı Ali Tekkaya, büyük bölümü kuruyan baraj alanında gazetecilere yaptığı açıklamada, iklim değişikliğini en acı şekilde yaşadıklarını söyledi.

AA’nın haberine göre barajdaki su seviyesinin yüzde 10’un altına indiğini belirten Tekkaya, eski kara yolunun da yeniden gün yüzüne çıktığını anlattı.

Fotoğraf: Ali Ballı/AA

‘150 bin kişinin su kaynağını kaybettik’

Sıkıntının sadece Bodrum’da değil Türkiye genelinde yaşandığına dikkati çeken Tekkaya, “Bodrum genelinde 36 kuyumuz su kesmiş durumda. Şu anda yaklaşık 150 bin kişinin su kaynağını ne yazık ki kaybetmiş durumdayız” dedi.

Alternatif su kaynakları için yoğun çalışma yürüttüklerini aktaran Tekkaya, Muğla’da toplamda 168 kuyunun tamamen su kestiğini görmüş durumdayız. Bundan sonraki dönemde artık iklim değişikliğinin hayatımızın bir parçası olduğunu kabul etmemiz, bütün disiplinlerimizi, hayatımızı buna göre geliştirmemiz ve değiştirmemiz gerekiyor. Türkiye genelinde toplam 54 milyar metreküp su tüketiliyor. Bu suyun sadece 7 milyar metreküplük kısmı içme suyunda kullanılıyor. Geri kalan 40 milyar metreküpü tarımsal sulama, 7 milyarı ise endüstride kullanılıyor. 54 milyar metreküp suyun etkin ve verimli şekilde kullanılması adına herkesin hayatındaki bazı şeyleri değiştirmesi gerekiyor” dedi.

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.