İklim KriziManşet

BM’den iklim değişikliği oyunu üzerinden dev anket: Mission 1.5°

0

Bugün bir araya gelen Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri, hükümet ve sivil toplum temsilcileri ile ünlü isimler ve genç aktivistler, iddialı iklim eylemi konusunda halk ile hükümetler arasındaki kopukluğu gidermeyi amaçlayan Mission 1.5 kampanyasını başlattı

Mission 1.5, dünyada 20 milyon insana, iklim değişikliğini sınırlamak için hükümetlerinin neler yapmasını istediklerini söyleme fırsatı vermeyi amaçlıyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) öncülük ettiği kampanya ile dünya kamuoyunda okul grevleri kitlesel protestolar dahil büyük bir dip dalgası yaratan yurttaşlar ile hükümetler arasındaki kopukluğun giderilmesine çalışılacak.

Hem oynayacak hem oy kullanacaklar

Kampanya, UNDP’nin yanı sıra oyun geliştirme, iklimbilim ve kamuoyu araştırması uzmanları tarafından geliştirilen internet ve mobil tabanlı video oyununu kapsıyor. Katılan oyuncular, iklim hakkında politika belirleyici rolünü oynuyor ve küresel ısınmayı 1,5 derecenin altında tutmak için karar vermeye çalışıyorlar.

Mission 1.5 oyununa www.mission1point5.org sitesinden ulaşılabiliyor ve dünyanın her ülkesinde, herkes tarafından oynanabiliyor. Oyuna katılmak istemeyenler ise sadece ankete katılıp oy verebilecek.

Oyun sonrasında oyunculardan, benimsenmesini istedikleri temel iklim eylemleri için oy kullanmaları da isteniyor. Bu veriler analiz edilecek ve hükümetlere verilecek. Zira, hükümetlerin elinde iklim eylemine ilişkin kamuoyu görüşleri hakkında güvenilir bilgi bulunmuyor.

İklim değişikliği hakkında daha önce yapılan en büyük uluslararası kamuoyu araştırması, 2015 Paris İklim Müzakerelerinden hemen önce gerçekleştirilmiş ve 76 ülkede 10.000 insanın görüşleri alınmıştı.

UNDP Başkanı Achim Steiner  kampanyayla ilgili olarak şunları söyledi:

Özel sektörden ve kamudan ortaklarla birlikte, bu kampanya sayesinde, iklim krizi için çözümleri iki yönlü ve yenilikçi biçimde tartışmak için milyonlarca insanı ve hükümetlerini birbiriyle buluşturabilecek ve bu yılın ikinci yarısında Glasgow’da yapılacak COP26 iklim müzakereleri öncesinde istek düzeyini artırabileceğiz.”

İklim kriziyle mücadele için devlet ve devlet dışı aktörler arasında işbirliğinin önemini vurgulayan UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi ise şu ifadeleri kullandı:

İklim değişikliğiyle mücadelede iş dünyası, STK’lar, üniversiteler, belediyeler ve hükümetlerin eylemleri sürekli iletişim, kapsayıcı çözümler ve daha iyi yönetişim modellerine ihtiyaç duyuyor. Kimseyi geride bırakmayan, gelecek nesillerin doğası ve haklarını güvence altına alan çözümler bulmalı ve uygulamalıyız. Mission 1.5, salt küresel sıcaklık artışını 1,5 derece Celsius altında tutmak konusunda değil, aynı zamanda Gelecek 1.5’u şekillendirmek amacıyla eşitsizliklerin giderilmesi hakkında da kamuoyunun sesinin duyulmasına ilişkindir.”

Mission 1.5° hakkında

Mission 1.5, UNDP ve ortakları tarafından geliştirilen bir çevrimiçi platform. Platform, iklim eylemi konusunda insanları eğitiyor, yurttaşları hükümetleri ve politika belirleyicileriyle bir araya getiriyor. Küresel sıcaklık artışını 1,5 derece altında tutmak için derhal eyleme geçmek zorunda olunduğu için kampanyanın adı Mission 1.5 olarak seçildi.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.