İklim ve EnerjiManşet

‘Bitcoin, İsviçre’den daha fazla enerji kullanıyor’

0

Araştırmalar kripto paraların her geçen gün çevreye daha fazla zarar verdiğini savunuyor. Bitcoin’i dünyada en fazla enerjiye ihtiyaç duyan 41’inci ‘ülke’.

Kripto para Bitcoin üretmek için gereken bilgisayar gücünün İsviçre’nin tükettiği enerjiden fazla olduğu ileri sürüldü. Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı yeni bir çalışmaya göre dünyadaki enerji tüketiminin yüzde 0,25’i Bitcoin’e ait.

The Independent’de yer alan habere göre, araştırmacılar Bitcoin ağının gerçek zamanlı tüketimini hesaplamak için online bir ölçüm aracı kullandı.  Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketimi Endeksi (CBECI) kripto paranın yıllık tüketim oranının, çalışmanın yayımladığı tarihte yaklaşık 60,45 terawatt olduğunu kaydetti. Bu da Bitcoin’i dünyada en fazla enerjiye ihtiyaç duyan 41. “ülke” yapıyor.

Bitcoin ağının büyük bir kısmı Çin’de kömür gücüyle çalışan enerji kaynaklarına bağlı üretim yapıyor.

Bitcoin kripto para madenciliği için gereken bilgisayar gücünden dolayı elektriğe ihtiyaç duyuyor. Bunun nedeniyse ağ üzerinden işlemleri onaylayarak ve kompleks matematik işlemlerini çözerek yeni Bitcoinler üretme süreci.  Diğer yandan Bitcoin ağı büyürken, daha da karmaşıklaşan yapıları çözmek için gerekli bilgisayar gücü de artıyor.

Bitcoin ağının 2018’deki enerji tüketimine dair daha önceki bir çalışmada da kripto paranın İrlanda kadar enerji tükettiği belirtilmişti. Yeni çalışmayla birlikte geçen yıldan bu yana Bitcoin enerji tüketiminin arttığı görüldü.

Geçen yıl mayısta yayımlanan ekonomist Alex de Vries’in çalışması ise Bitcoin’in kripto paranın popülerliğiyle aynı oranda büyümeye devam edeceğini ileri sürmüştü. Çalışma yayımlandığı tarihte Vries “Bilindik finansal sistemle karşılaştırıldığında bu büyük bir farklılık. Artan elektrik talebi iklimle mücadeledeki hedefimize ulaşmayı kolaylaştırmayacak” diye konuşmuştu.

Soyut enerji taleplerine çözüm olarak sunulan önerilerden bazıları madencilik firmalarının yenilenebilir ve çevre dostu enerji kaynakları kullanmaya yönelmesi.

Norveç’te faaliyet gösteren bir kripto para şirketi enerjisini yakınlarındaki bir hidroelektrik santralinden sağlıyor. Ancak Bitcoin ağının büyük bir kısmı Çin’de kömür gücüyle çalışan enerji kaynaklarına bağlı üretim yapıyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.