ManşetTürkiye

Bilirkişi: Balyoz’da flash belleğe müdahele var

0

Balyoz Planı’ davasında emekli alblay Hakan Büyük‘ün evinde ele geçirilen flash belleğe ilişkin Boğaziçi Üniversitesi’nce hazırlanan bilirkişi raporunda, “belgelere elle müdahalede bulunulduğu” belirtildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Balyoz Davasının görülmesine bugün de devam ediliyor. “Balyoz Planı” soruşturması kapsamında kabul edilen üçüncü iddianamenin delilleri arasında bulunan ve emekli albay Hakan Büyük’ün Eskişehir’deki evinden çıktığı iddia edilen belgelerle ilgili de bilirkişi raporunu hazırladı.

“Emekli albay Hakan Büyük’ün evinde ele geçtiği iddia edilen belgelere elle müdahalede bulunulmuş”. Bu sonuca varan bilirkişi raporu Boğaziçi Üniversitesi’ne ait.

Emekli albay Hakan Büyük, Eskişehir’deki evinde yapılan aramalarda Balyoz Darbe Planı soruşturmasıyla ilgili belge ve bilgiler ele geçirildiği iddiasıyla, 29 Nisan’da tutuklanmıştı.

Darbe planlarının yer aldığı iddia edilen o flah disk ile ilgili Boğaziçi Üniversitesi tarafından bilirkişi raporu hazırlandı ve “Bilirkişi Raporları Analizi isimli doküman oluşturulmuştur. Bu doküman incelendiğinde, söz konusu dijital verilere elle müdahalede bulunulmuş olduğu sonucuna varılmıştır” denildi.

Bilirkişi raporunda, “Söz konusu dijital doküman delil bütünlüğü ve sağlığını kaybetmiştir. Örneğin, “Bilvanis Çiftliği Eskişehir Ek-A’da yer alan dosyanın dijitalinin oluşturulması ve son kayıt tarihleri hiç bir şekilde 2005 yılından önce, yani 2003 yılında oluşturulmuş olamaz” görüşüne yer verildi.

Emekli albay Hakan Büyük’ün avukatları bu bilirkişi raporuyla, müvekkillerinin serbest bırakılmasını talep etti.

(NTV)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.