DünyaManşet

Biden: Amerikalılar Ukrayna’yı hemen terk etsin

0

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya‘nın Ukrayna‘yı işgal etmesi durumunda ABD birliklerinin tahliye operasyonu düzenlemesinin mümkün olamayacağına dikkat çekerek Ukrayna’da bulunan ABD vatandaşlarına ülkeyi hemen terk etmeleri çağrısında bulundu.

“Amerikalılar ve Ruslar birbirini vurmaya başlarsa bu dünya savaşı olur” ifadelerini kullanan Biden, Rusya’nın dünyanın en güçlü ordularından birine sahip olduğuna dikkat çekti.

Rusya-Ukrayna sınırındaki durumun hızlı bir şekilde kontrolden çıkabileceğine dikkat çeken ABD Başkanı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘i de ABD vatandaşlarına zarar verilmemesi konusunda uyardı. Biden, “Putin, eğer Ukrayna’yı işgal edecek kadar budala ise umarım ABD vatandaşlarına olumsuz etkisi olacak bir şey yapmama konusunda yeterince akıllıdır” dedi.

Biden, bir Rus işgali durumunda ABD vatandaşlarının kurtarılması için Ukrayna’ya askeri birlik göndermeyeceklerini de vurguladı.

ABD askerleri Polonya ve Romanya’da

ABD ordusu, bu hafta başında askerlerini Ukrayna’nın komşuları Polonya ve Romanya‘ya konuşlandırmıştı. ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü John Kirby, ihtiyaç halinde Polonya’daki ABD askerlerinin muhtemel tahliye operasyonlarına yardım edebileceğini söylemişti.

Amerikan hükümeti, geçen ay da vatandaşlarına ülkeyi terk etmeleri tavsiyesinde bulunmuş,  Ukrayna’daki diplomatik varlığını da azaltmıştı.

Rus ve Ukraynalı temsilcilerin Berlin buluşmasından uzlaşma çıkmadı

AFP‘nin aktardığına göre, krizi yatıştırmak için diplomatik temaslar da devam ediyor. Ukraynalı ve Rus temsilciler, dün Berlin‘de bir araya geldi. Almanya ve Fransa’nın arabuluculuğunda gerçekleşen ve yaklaşık 10 saat süren buluşmanın kayda değer bir ilerleme sağlanamadan sona erdiği açıklandı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un önümüzdeki günlerde Rusya ve Ukrayna’ya ziyaretler düzenlemesi bekleniyor.

Ukrayna sınırına 100 binden fazla asker konuşlandıran Rusya, gerginliğin azaltılması için “güvenlik garantisi” olarak NATO’nun doğuya doğru genişleme planından vazgeçerek Ukrayna’yı ittifak üyesi olarak kabul etmemesini istiyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.