Kültür-Sanat

BGST dansçıları’ndan U.C.B

0

bgst dansçıları U.C.B ile 18 Nisan’da Maya Sahnesi’nde seyirci karşısında… “Politikacıların sanata ucube diyebildiği bir ülkede, sanatçıların ucube diyebileceği o kadar çok politika var ki; hem geçmişe hem günümüze ait…”

bgst dansçıları, U.C.B gösterisinde Türkiye’yi terketmek zorunda kalan Rumların, evlerinin önünde Hidro Elektrik Santraller (HES) kurulan Karadenizlilerin, köyleri boşaltılan Kürt çocukların hikayelerini danslaştırıyor.

Dans repertuarı yerel dansların geleneksel ve güncel yorumlarından ve özgün dans doğaçlamalarından oluşurken, topluluğun dans tiyatrosu deneyiminin kurgu ve sahneleme üzerindeki etkisi dikkat çekiyor.
Karadeniz bölgesinden sıksara (sera), Hemşin horonu, Rize horonu; Hakkari bölgesinden şexani dansı ve benzer bir Süryani dansı olan bagiye; Rum danslarından zeybekiko U.C.B gösterisinde yorumlanan temel dans formları.
“Düşünün, Ege’de Rumlar devam etseydi, veya Türkiye’nin pek çok yerinde Ermeniler devam etseydi, bugün acaba aynı milli devlet olabilir miydik?”
“Tabii hayatın, doğal hayatın devamına azami ölçüde hassasiyet gösteriyoruz. Hidroelektrik santralleri, termik santralleri ne yapacağız? Arttıracağız.”
“… devamlı olaya karışan çocukların ailelerinden çocukları alma yetkimiz var, hakim kararıyla… sonradan hiç kimse gözyaşı akıtmasın, hiç kimse, çocuk yaşta çocuklar suça bulaştı diye… Herkes aklını başına almak durumundadır.”
bgst dansçıları 18 Nisan akşamı, saat 20:30’da Maya Sahnesi’nde…

Bilet fiyatları:

Tam: 25 TL
Öğrenci: 15 TL
Biletler biletix.com’dan  ve Maya Sahnesi gişesinden edinilebilir.
Maya Sahnesi
Adres: İstiklal Cad. Halep Pasajı (Atlas pasajı karşısı) Kat: 2
Beyoğlu, İstanbul

You may also like

Comments

Comments are closed.