KentManşetTürkiye

Beton’a bir günlük ara: Müteahhitler çimento zamlarına karşı iş bırakıyor

0

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) öncülüğünde gerçekleştirilen Türkiye İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı’nda, inşaatların 2 Eylül Perşembe günü durdurulması kararı çıktı. İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, çimento sektörünün tüm girişimlere rağmen zam yapmaya devam ettiğini söyledi.

Aşırı zamlara karşı yapılan uyarıların sonuç vermediği gibi çimentonun tonunun yüzde 12’lik zamla 500 liraya yükseltildiğini vurgulayan Tellioğlu, Anadolu’daki dernekler ve birliklerle yaptıkları toplantıdan eyleme yüzde 80 destek kararı çıktığını duyurdu.

‘Çimento sektöründe kartel oluştu’

“6 milyon konut kentsel dönüşüm beklerken çimento kartelinin yüzde iki yüz zam yapması kabul edilemez, 250 alt sektöre de ciddi zarar vermektedir” diyen Tellioğlu, perşembe günkü boykot ve iş bırakma eyleminin ardından önümüzdeki çarşamba günü de ulusal basına açıklama yapacaklarını ifade etti.

Dünya gazetesinden Duygu Şahin Durmaz‘ın haberine göre İMKON Başkanı Tellioğlu, inşaat girdilerindeki zamlara ilişkin şunları söyledi:

“İnşaat sektörü temel malzemelerine, özellikle demir ve çimentoya çok daha fazla, fahiş oranda zam geldi. Demir fiyatları kısmen kontrol altına alındı. Fakat çimentoya gelince her geçen gün fiyat artışıyla karşı karşıyayız. Çimentonun yurtdışı girdisi hemen hemen yok. Yurtdışından ithalata dayalı bir mamul durumları da yok. İmalat maliyetlerinin en önemli girişi enerji, toprak, bunları da üst üste koyduğumu zaman ortalama yüzde 50-60 arasında maliyet artışlarının olmasını kabul edebiliriz. Fakat yüzde 200 maliyet artışları kabul edilir gibi değil. Geçen yıl tonda 160 TL olan çimento fiyatını 450 TL yapmışlardı. Buna itiraz etmiştik, bakan bey de bize hak vermişti.  Fakat bırakın indirim yapmayı devamlı zam yapıldı, bu da yetmezmiş gibi rekabet kurumuna aykırı bir şekilde Türkiye’nin muhtelif yerlerindeki çimento bölgelerini parsel parsel belirlemişler. Ucuz satanlara da yaptırım söz konusu.”

ÇEİS: Fiyatlar maliyetin altında

TÜRKÇİMENTO ile Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) ise yaptığı ortak açıklamada, fiyatlarda yüzde 200 gibi olağandışı bir artış yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı öne sürüldü. Açıklamada, mevcut duruma ilişkin şu savunma yapıldı:

“2021 yılı Temmuz ayında petrokok fiyatları geçen senenin temmuz ayına göre yüzde 270, ithal kömür ve elektrik fiyatları sırasıyla yüzde 193 ve yüzde 64 oranında artmıştır. Aynı dönemde dolar kuru ise 6,86 TL’den 8,63 TL’ye yükselmiştir. Tüm bu gelişmelere rağmen sektördeki fiyatlar, maliyet artışının çok daha altında seyretmektedir. İnşaat sektöründe yaşanan sıkıntıların nedeni olarak sektörümüzün hedef gösterilmeye çalışılması, makul görünmemektedir.”

2018’de de iş bırakılmıştı

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu‘na bağlı sekiz ildeki yaklaşık 30 bin müteahhit, 2018 yılında da, çelik fiyatlarındaki aşırı artışa karşı 1-15 Haziran tarihlerinde iş bırakmıştı. Tellioğlu o dönem yaptığı açıklamada, ‘demir-çelik fiyatlarına gelen aşırı zamlara karşı, iktidarın ve muhalefetin sessiz kalmasına’ karşı iş bıraktıklarını belirtmişti.

More in Kent

You may also like

Comments

Comments are closed.