ManşetKültür-SanatTürkiye

Berlin’in ödüllü filmleri, 25. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde

0

Ankara’da düzenlenen 25. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 26 Mayıs – 5 Haziran tarihlerinde dünyanın dört bir yanından kadın sinemacıların filmlerini izleyiciyle buluşturacak.

Bu yıl festival kapsamında gösterilecek filmler arasında Berlinale‘in ödüllü filmleri de alıyor.

Gösterilecek filmlerden biri Berlin Film Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı’yı kazanan Carla Simón imzalı Alcarràs.

Katalan yönetmen Carla Simón, Alcarràs’ta Katalonya’da tarımla uğraşan geniş bir ailenin toprak sahibinin meyve bahçelerini satmak istemesi üzerinde yaşadığı krizi konu alıyor. Ekoloji ve sermaye ilişkilerini ailenin üç neslinin mensupları üzerinden işleyen film, bu yılın eleştirmenler tarafından en çok beğenilen yapımları arasında bulunuyor. Alcarràs, Ankara’da ilk kez Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde izleyiciyle buluşacak.

Uçan Süpürge’nin programında yer alan Berlinale’den ödülle dönen diğer bir film ise Natalia López’in yönettiği Jüri Özel Ödüllü Robe of Gems. Meksikalı yönetmen Natalia López’e ilk filmiyle Gümüş Ayı kazandıran Robe of Gems, Meksika’da kırsala ailesiyle taşınan Isabel’in burada tanıştığı iki kadın ile suç, kayıplar ve uyuşturucu trafiğinin ördüğü şiddet sarmalını fark etmesi üzerinden ilerliyor.

Film, Guardian tarafından “Göz kamaştırıcı ustalıkla çekilmiş bir ilk film” olarak nitelendirildi. Robe of Gems’in Ankara prömiyeri Uçan Süpürge’de yapılacak.

Geçen yıl Tokyo Film Festivali’nden En İyi Film Ödülü ile dönen Kosova yapımı Vera Dreams of the Sea, dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nin Ufuklar bölümünde yaptı.

Kaltrina Krasniqi’nin ilk uzun metrajlı kurmaca filmi olan Vera Dreams of the Sea, orta yaşlı tercüman Vera’nın eşinin ölümünden sonra aile sırlarını keşfetmesini konu alan bir dram. Cinsiyet rollerine aile üzerinden bakan film, Türkiye’de ilk kez Uçan Süpürge seçkisinde izleyiciyle buluşacak.

ABD’li sinemacı Nina Menkes’in bu yıl dünya prömiyerini yaptığı, Sundance Film Festivali’nde tartışma yaratan belgeseli Brainwashed: Sex-Camera-Power, gündelik film izleme deneyiminin erkek bakışıyla şekillendiğini ifade ediyor.

Film, sinema dilinin cinsiyet ayrımcılığını 1896-2020 arasında çekilmiş 80 filmden bölümlerle ortaya koymasının yanı sıra Eliza Hittman ve Catherine Hardwicke’in de aralarında olduğu önemli sinemacıların görüşlerine de yer veriyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.