GündemDünyaManşet

Belçikalı avukatlar Timtik ve Ünsal’ı desteklemek için açlık grevinde

0

Belçika’nın Başkenti Brüksel‘de onlarca Belçikalı avukat yaklaşık 200 gündür ölüm orucunda olan cezaevindeki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal‘ın serbest bırakılması için Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği önünde eylem yaptı.

Euronews‘in aktardığına göre,dosyayı yakından takip eden yaklaşık 10 Belçikalı avukat 2018 yılından bu yana cezaevinde bulunan Ünsal ile  Timtik’e destek olmak amacıyla açlık grevine girdi.

Yıllardır Türkiye’deki duruşmalara katılan ve durumu yakından takip eden Liege Barosu‘na bağlı Avukat Sibylle Gioe şunları şöyledi:

“Bugün 10 avukat açlık grevi yapıyor. Bizler Ebru Timtik‘i ve Aytaç Ünsal‘ı bu şekilde destekleme kararı aldık. Ebru ile Aytaç, kendileri de açlık grevinde zira rejim tarafından kötü muamele görüyorlar, duruşmalar adil değil, ağır suçlamalarla hapse atıldılar, tek istedikleri adil yargılama. Hayatları tehlikede. Hem kendi hükümetimizi hem sivil toplum örgütlerini hem de Türk hükümetini uyarmak istiyoruz.”

 

International Alliance for Rights and Freedom kurumu üyesi Andy Vermaut ise yaptığı konuşmada, “Bizler halk olarak temel hak ve hürriyetleri savunuyoruz. Söz konusu avukatların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Avrupa neden susuyor ? Erdoğan bütün muhalifleri terörist ilan etti. Avrupa ve Türkiye bağımsız bir hukuk devleti için birlikte el ele çalışmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Eylemi organize edenler arasında Belçika’nın Frankofon ve Alman bölgesinde bulunan toplam 8 bin avukatı temsil eden Avocats.be kurumu da bulunuyor.

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda olan Avukat Ebru Timtik ve Avukat Aytaç Ünsal’ın sağlık durumları hızla kötüleşiyor. Timtik 234, Ünsal ise 203 gündür ölüm orucunda.

More in Gündem

You may also like

Comments

Comments are closed.