Dünyaİfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternet

BBC World News Çin’de yasaklandı

0

Çin, ülkede bir yıl daha yayın yapmak için başvuruda bulunan BBC World News kanalının ülkede yayın yapmasını yasakladığını açıkladı. Çin Devlet Film, TV ve Radyo İdaresi‘nden yapılan açıklamada, “ciddi içerik ihlalleri”nden söz edildi, BBC’nin tarafsızlık ilkesini de ihlal ettiği iddia edildi.

Açıklamada BBC’nin “haberleri doğru ve adil şekilde vermediği” öne sürüldü, ülkede yayın yapan kuruluşların “Çin’in ulusal çıkarlarına zarar vermemeleri” gerektiği de hatırlatıldı.

BBC: Hayal kırıklığı

BBC ise yaptığı açıklamada Çin’in kararının “hayal kırıklığı” yarattığını belirtti:

Çinli yetkililerin bu yönde adım atmaya karar vermeleri bizi hayal kırıklığına uğrattı. BBC dünyanın en güvenilir uluslararası yayın kuruluşudur ve dünyanın her tarafından haberlere, adil ve tarafsız bir şekilde, kimseden korkmadan veya kimseyi kollamadan yer vermektedir.”

BBC News Türkçe’nin aktardığına göreBirleşik Krallık Dışişleri Bakanı Dominic Raab da Çin’in kararını “medya özgürlüğünü engelleyen kabul edilemez bir adım” olarak nitelendirdi. Çin ile İngiltere arasındaki ilişkiler son aylarda özellikle Hong Kong’daki gelişmeler nedeniyle gergindi.

Hong Kong’da, Çin’in yeni güvenlik yasasına karşı düzenlenen protestolar ve buna yönelik sert müdahaleler BBC bültenlerinde sıkça yer almıştı. UK hükümeti de ocak ayında yeni br vize türüyle Hong Kong’da yaşayan 5,4 milyon kişiye ülkede oturma izni vermişti.

Otel ve diplomatik temsilciliklerde izlenebiliyordu

BBC World News, dünya çapında İngilizce yayın yapan bir televizyon kanalı ve reklam gelirleriyle finanse ediliyor. Kanal, Çin’de zaten sadece bazı otellerde ve diplomatik temsilciliklerde seyredilebiliyordu. Ülkede BBC’nin internet sitesine ve cep telefonu uygulamasına ise erişilemiyor.

Çin, BBC’nin, koronavirüs salgını ve Uygur Türklerine yönelik uygulamalara dair haberlerini de eleştiriyor. Kanal,  Sincan Özerk Bölgesi’nde Müslüman Uygur Türklerinin ve diğer etnik azınlıkların tutulduğu gözaltı kamplarında, kadınların sistematik tecavüze, cinsel tacize ve işkenceye maruz kaldığını gösteren mülakatlara yer verirken; Çinli yetkililer ise kamplara ilişkin iddiaları reddederek, bunların “yeniden eğitim” ve meslek edindirme amaçlı olduğunu söylüyor.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.