ManşetSpor

“Barış olsun istiyorum’ isteyen Amedsporlu Deniz Naki’ye 12 maç men

0

Ziraat Türkiye Kupası’nda Bursaspor’la oynadıkları maçın ardından “İnsanların ölmemesini istiyorum. Barış olsun istiyorum. Bu nedenle barış demekten başka çaremiz yok” diyen Amedsporlu futbolcu Deniz Naki’ye 12 maç müsabakalardan men ve 19 bin 500 lira para cezası verildi.

15

Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, Naki’nin ‘ideolojik propaganda yaptığı’ ve ‘sportmenliğe aykırı’ açıklamalarda bulunduğu belirtildi.

Evrensel’den Hasan Akbaş’a konuşan Deniz Naki, Cizre’ye gittiğinde orada yaşananlardan çok etkilendiğini söyleyerek “Bütün bunları gördükçe insanın daha çok barış demesi kaçınılmaz oluyor”ifadelerini kullanmıştı.

Çocuğunun cenazesini buzdolabında saklayan anneden çok etkilendiğini söyleyen Naki, sözlerine şöyle devam etti: “O kadar acıya rağmen benimle konuşurken, barışa dair inancından bahsediyordu. Beni motive edecek kadar inançlı konuşuyordu. Her şeye rağmen barış diyebilmesi ve umutlu olabilmesi beni çok etkiledi.”

Naki, şöyle devam etmişti: “Beyaz Show’da Ayşe öğretmen ‘barış’ dedi, ‘Çocuklar ölmesin’ dedi diye neler oldu gördük. Ne yapalım barış demek teröristlikse en büyük terörist olmayı kabul ediyorum. Ve herkese barış demekten başka çaremiz olmadığını hatırlatmak istiyorum.”

Vücudunda Che Guevara ve Berxwedan Jiyane resimleri, Azadî (Özgürlük) ifadesi ve Dersim haritasının dövmesinin bulunduğunu belirten Naki, “Ama şimdi bazı cahil insanlar bu sözleri ve simgeleri anlamadan kolayca ‘terörist’ damgası yerleştiriyor. ‘Azadî’ yazılı dövmemle hedef gösteriliyorum ama bunun anlamı özgürlük demektir. İngilizce ‘Freedom’ yazsaydı kimsenin umurunda olmazdı ama bazı kesimler sırf Kürtçe olduğu için rahatsızlık duyuyor” demişti.

 

(Diken, Evrensel)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.