ManşetTürkiye

Barış bildirisi için ‘ifade özgürlüğü’ yanıtı dönen ABD, savunma almayı reddetti

0

Barış bildirisi imzacısı Doç. Dr. Baki Tezcan’ın ifadesinin alınması için Amerika Birleşik Devletleri  (ABD) Adalet Bakanlığı’na yazılan istinabe talebine yanıt geldi.

Bakanlık 29 Ekim 2018 tarihli cevabında Tezcan’ın eyleminin ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını belirterek suçlamaya dair somut deliller sunulmadığı takdirde söz konusu talebi gerçekleştiremeyeceğini yazdı.

İstinabe talebi ilk celsede kabul edildi

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı için “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nden yargılanan Tezcan Kaliforniya Üniversitesi’nde görev yapıyor.

Mahkeme bu nedenle yargılamanın ilk celsesinde tensiple karar vererek Tezcan’ın ifadesinin istinabe yoluyla alınması için gerekli işlemleri başlatmıştı.

Tezcan’ın ikinci duruşmasında avukatı Süleyman Anıl, ABD Adalet Bakanlığı’ndan gelen yazıyı mahkemeye sundu.

“ABD Anayasası ifade özgürlüğünü temin eder”

İstinabe talebine ilişkin ABD Adalet Bakanlığı’nın verdiği yanıtta şu ifadeler öne çıktı:

“ABD Anayasası’nın Birinci Değişiklik’i geniş ifade özgürlüğü temin eder ve dolayısıyla, beyanların, kısıtlı olarak tanımlanmış durumlar haricinde, cezai kovuşturmaya uğramasını yasaklar.

“Bildiğiniz üzere, bu korumaya getirilmiş sınırlamalar, beyanların gerçek bir tehdit oluşturduğu ya da olması yakın ve muhakkak türden bir şiddete kışkırttığı durumları içerir. Bu davada, bu yönden yeterli bir izhar olmamıştır.

“Anayasamızın koruduğu ilkeleri töhmet altında bırakıyor”

“Eğer bu konuyla ilişkili olup da bu talebe dahil edilmemiş başka veriler –mesela, Türkiyeli hayatların tehlikeye atıldığını ya da nesnel olarak inandırıcı bir şekilde tehdide uğradığını gösteren bilgiler– var ise, onları memnuniyetle dikkate alırız.

“Ancak, ek bilgi olmadan, bu talebin yerine getirilmesine yardımcı olamayacağız, zira talebin, Anayasa’mız tarafından korunan yukarıda mezkur ilkeleri töhmet altında bıraktığını düşünüyoruz.

“Biz bu ilkeleri temel menfaatler olarak addediyoruz ve Anlaşma’nın 22. Maddesi, yerine getirilmesi temel menfaatlere halel getirecek bir talebin reddine izin veriyor.”

Mahkemeden yakalama kararı

Avukatın karara ilişkin beyanlarını duruşma zaptına geçirdikten sonra kararını açıklayan mahkeme, Tezcan’ın savunmasının alınması için hakkında yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti.

Bir sonraki duruşma 9 Mart’ta görülecek.

.

(Bianet)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.