İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Barbaros Şansal’a sosyal medya paylaşımı nedeniyle üç ay 22 gün hapis cezası

0
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın şikayeti üzerine 2017 yılındaki bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama” suçlamasıyla yargılanan modacı Barbaros Şansal hakkında karar verildi.

Şansal, TCK 301. maddesi uyarınca 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 52. Asliye Ceza Mahkemesi‘nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Barbaros Şansal katılmadı. Şansal’ın avukatı Efkan Bolaç bilirkişi raporunun eksik ve yanlış olduğunu belirterek, “Müvekkilimin sözü olan kelime hakaret olarak alınmıştır. Müvekkilim söylemiş olduğu sözler olsa olsa ağır bir eleştiridir. Kesinlikle hakaret içeren sözler değildir. Beraatini aksi takdirde lehine hükümlerin uygulanmasını isteriz” dedi.

Erdoğan’ın avukatı Ela Ezgi Yelmen ise beyanında şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, “Bilirkişi raporuna katılıyoruz. Sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

‘TC hükümetini alenen aşağılamak’tan

Kararını açıklayan mahkeme, Barbaros Şansal’ın “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama” suçunu işlediğini sabit görerek 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırdı. Heyet, sanık Şansal’ın adli sicil kaydına göre mahkumiyeti olduğundan, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verdi. Adli sicil kaydında üç aydan fazla hapis cezasını gerektirir mahkumiyeti olduğundan erteleme de yapılmadı. Ayrıca Şansal hakkında TCK 50. maddesi uyarınca hapis cezasının adli para cezasına çevrilmesi gibi cezaevine girmesini engelleyecek şekildeki yaptırımların uygulanmamasına da karar verildi.

Kararda Şansal’ın, İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi‘nde mahkum olduğu ve bunun 7 Kasım 2017 tarihinde kesinleştiği belirtilerek tekrarlayan suç işlediği için cezasının infazından sonra denetimli serbestlik tedbirinin uygulanmasına da hükmedildi. Şansal’ın bu karara istinafta itiraz etme hakkı bulunuyor.

İddianamede iki yıl hapsi isteniyordu

İddianamede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vekili tarafından verilen dilekçede, sanık Barboros Şansal’ın müvekkilin kişilik haklarına saldırı kastıyla şeref, haysiyet ve onuruna yönelik hakaret, saldırı ve iftira da bulunduğundan şikayetçi olunması üzerine soruşturma başlatıldığı belirtilmişti. Şansal hakkında açılan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama” suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

Şansal, daha önce yılbaşı gecesi paylaştığı bir videodaki sözleri nedeniyle İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi‘nde yargılanarak “Türkiye Milletini ve Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılama” suçundan 6 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmış ve bu cezası ertelenmişti.

You may also like

Comments

Comments are closed.