LGBTİ+Manşet

Balyoz Ekibi işbaşında: Behzat Ç.’ye bizden hanginiz bahsetti?

0

Behzat Ç.‘nin bu haftaki bölümünde Ankara’daki transseksüellere kötü muamelesiyle bilinen Emniyet’teki “Balyoz Ekibi” gündeme getirilince, söz konusu Balyoz Ekibi Ankara’da transseksüelleri çevirip “Behzat Ç.’ye Balyoz’dan kim bahsetti?” diye sordu.

KaosGL‘nin haberi şöyle:

Behzat Ç.’nin 48. bölümünde, Ankara’daki Asayiş Amirliğine bağlı “Balyoz Ekibi”nin trans kadınlara yönelik kötü muamele ve işkenceleri gündeme gelmişti.

Pembe Hayat’tan Selay T. dün gece ‘Balyoz Ekibi’nin Hoşdere Caddesi’nde Behzat Ç.’nin izini sürdüğünü açıkladı.

Selay, kaosgl.org’a yaptığı açıklamada; “’Balyoz Ekibi’ dün gece Hoşdere Caddesi’nde önümü kesti. Sonra ‘Sağa çekin ben yanınıza geliyorum’ dedim. Arabamı, arabalarının yanına çektim. Şakayla karışık bana tehditte bulundular. Behzat Ç.’ye Balyoz’dan kim bahsetti diye sordular. Ben de ‘İçinizde çürük elmalar yok mu?’ dedim. ‘Biz şimdiye kadar böyle bir şey mi yaptık’ diye sordular. Ben de isterseniz Ankara’daki bütün transların tanıklıklarını sizinle paylaşabilirim dedim. Trans kadınlara yaptığınız işkence ve kötü muameleyi ve transları nerelere attığınızı hepimiz biliyoruz dedim” diye konuştu. “Balyoz ekibi Ağustos 2001’de kuruldu, yani 11 senedir var” diye ekledi.

Balyoz “hayaldi” gerçek oldu!
LGBT örgütlerinin ‘Balyoz Ekibi’nin kötü muamelesini görünür kılma çalışmaları, üstü örtülü bir şekilde hep inkar edildi. Trans bireylerin yıllardır kendilerine yönelik işkence ve kötü muamelelerini dillendirdikleri ‘Balyoz Ekibi’ ilk kez Behzat Ç. dizisinde görünür oldu ve gündeme geldi.

Pembe Hayat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Buse Kılıçkaya, dernek üyelerinden, polisin kötü muamelelerine ilişkin şikayetlerinin devam ettiğini dile getirdi: “Emniyet Müdürlüğü Balyoz’un varlığını hep inkar etti. ‘Balyoz Ekibi’nin asayişe bağlı bir ekip olduğu biliniyor. Ve trans bireylerin her alanda karşılarına çıkabiliyorlar. Behzat Ç.’de bu durum gündeme geldi. Öncesinde Balyoz’un yaptığı uygulamalar şöyleydi, kişileri çöplüklere ya da güvenli olmayan yerlere atıyorlardı. Artık trans bireyler örgütlü bir şekilde mücadele ettikleri için Balyoz’un işkencesi şekil değiştirdi, “Kabahatler Kanunu”na dayandırılarak trans bireylere para cezaları yazılmaya başlandı. Bunun yanında ‘Balyoz Ekibi’ trans bireyleri suçlu olarak gösteriyor ve hiçbir zaman translara saldıran transfobik saldırganlara ya da ‘Eryaman Çetesi’ gibi çetelere karşı bir şey yapmıyor” dedi.

Kurulduğu dönemde medyada geniş yer bulması üzerine Emniyet Müdürlüğü’nün varlığını inkar ettiği ’Balyoz Ekibi’ Behzat Ç. ile şehir efsanesi olmaktan çıktı ve gerçeklik kazandı.

Kategori: LGBTİ+

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.