ManşetTürkiye

Babası sağolsun: Girmediği sınavlardan 100 aldı

0
Antalya’da okul müdür yardımcısı Mustafa D.’nin, SBS puanını yükseltmek için oğlunu okul birincisi olabileceği bir okula naklettiği ortaya çıktı. Öğrencinin girmediği sınavlardan bile 100 aldığı öne sürüldü. Mustafa D. hakkında soruşturma başlatıldı.

NTVMSNBC’nin haberine göre, Antalya’da okul müdür yardımcısı Mustafa D.’nin, Seviye Belirleme Sınavı (SBS) puanını yükseltmek için oğlunu okul birincisi olabileceği bir okula nakil şartlarına uymayan şekilde naklettiği, girmediği sınavlardan bile 100 aldığı iddia edildi.

Antalya Muratpaşa ilçesindeki Başöğretmen Atatürk İlköğretim Okulu 8’inci sınıf öğrencisi A.S.D.’nin okul kaydı, iddiaya göre 30 Nisan tarihinde babası Mustafa D.’nin müdür yardımcısı kadrosunda olduğu Aksu Yurtpınar Gazi İlköğretim Okulu’na nakledildi.

Öğrencinin nakil geldiği okulda son sınavlar yapılmadığı halde, iddiaya göre kurum şifresiyle e-okul sistemine girilerek, girmediği 2’nci ve 3’üncü sınavların tümüne, performans görevleri ve ders içi etkinlik katılımlarına 100 tam puan verildiği ortaya çıktı.

Ayrıca öğrencinin 78 olan Fen ve Teknolojileri dersi birinci yazılı sınavı puanı sistemde değiştirilerek, 84 yapıldı. Bu şekilde çeşitli derslerin yazılı ve sözlü sınavlarıyla performans ödevlerinden yaklaşık 20 kez 100 tam verilen öğrencinin nakil yapılan okula hiç gitmediği, öğretmenler tarafından okul idaresine bildirildi. Sınıf listelerinde ve yoklamalarda adı hiç geçmeyen öğrencinin varlığı, öğretmenlerin e-okul sistemine bilgi girişi sırasında tesadüfen belirlendi. 30 Nisan’da bir öğrencinin tüm derslerden aynı gün yazılı sınava girmesinin mümkün olamayacağı şüphesi üzerine öğretmenlerin, öğrencinin nakil geldiği okul müdürlüğünü aramasıyla skandal ortaya çıktı.

VALİLİĞE ŞİKAYET
9 Haziran’da yapılacak olan SBS’de, okul birincisi öğrencilere tanınan ek puan avantajından yararlanmak amacıyla nakil dönemine uygun olmayan bir tarihte nakil yaptırıldığı, girmediği sınavlarda 100 tam puan verilerek sahte notlarla okul birincisi konumuna getirilmek istendiği öne sürülen öğrenciyle ilgili gelişmeler, Eğitim-Sen Antalya Şubesi’nce, Antalya Valiliği’ne bildirildi.

Eğitim- Sen Antalya Şubesi Başkanı Nurettin Sönmez, Nurettin Sönmez, nakil işleminin asıl nedeninin ise öğrenciyi Aksu Yurtpınar Gazi İlköğretim Okulu’nda okul birincisi yapmak ve buradan öğrencinin SBS puanını yükseltmek olduğunu kaydetti. Nurettin Sönmez, öğrencinin usulsüz okul nakliyle yetinilmediğini, nakil geldiği okulda son sınavlara girmediği halde ’kurum şifresiyle e-okul sistemine girilerek, öğrencinin girmediği ikinci ve üçüncü sınavların tümüne, performans görevleri ve ders içi etkinliklere katılımlarına 100 tam puan verildiğini, bu şekilde öğrenciye 20 kez 100 tam puan verildiğini de kaydetti. İddiaların hedefindeki Müdür Yardımcısı baba Mustafa D. ise yasal süre içerisinde oğlunun naklinin yapıldığını savundu.

Nakilde yasal olmayan bir durum olmadığını dile getiren Mustafa D., şöyle dedi: “Oğlum ikinci dönem ikinci ve üçüncü sınavlara girmedi. Çocuğum şu anda raporlu. Oğlumun kaydının başka bir okula alınmasıyla ilgili Aksu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlattı ve muhakkik (soruşturmacı) görevlendirdi. Hakkımdaki iddialar, okul idaresiyle öğretmen arkadaşların sürtüşmesinden kaynaklanıyor. Bu sürtüşmeler üzerine çocuğumu eski okuluna geri almayı da düşündüm. Hatta bu yüzden 18 Mayıs’ta adresimi de eski konutuma aldırdım. Ama yeni bir nakile sistem müsaade etmediği için oğlumu eski okuluna aldıramadım. Ama maalesef kendi meslektaşlarımız tarafından böyle bir ithamla karşılaştık. Soruşturma başlatıldı, hatamız varsa çekeceğiz ama iddiaların gerçek dışı olduğu ortaya çıkacak.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.