İfade ÖzgürlüğüGündemManşetTürkiye

Avukatı: Osman Kavala kanuna göre bugün tahliye edilmek zorunda

0

Gezi davasında beraat eden ve tahliye kararı verildikten bir gün sonra 15 Temmuz soruşturması kapsamında tutuklanan Osman Kavala’nın avukatı İlkan Koyucu, tahliye edildiği dosyadan bir kez daha tutuklanan müvekkili için, iki yıllık yasal tutukluluk süresinin ve derhal tahliye edilmesi gerektiğini söyledi.

10 videoluk bir seriyle süreci anlatan Koyuncu, Osman Kavala’nın ne emniyette ne de savcılıkta sorgusunun yapıldığını, hiçbir yerde ifadesinin alınmadığını ve doğrudan Sulh Ceza Hakimliği’ne, tutuklanmasına yönelik bir sevk kağıdıyla sevk edildiğini söyledi.

Osman Kavala’nın şu an tutuklu bulunduğu dosyadan 11 Ekim 2019’da zaten tahliye edildiğini söyleyen avukat Koyuncu, “18 Ekim 2017’de tutuklanmıştı. Yeni Yargı Paketi‘ndeki kanuna dayanarak, iki yıllık tutukluluk süresini dolduran Osman Kavala’nın 25 Şubat 2020’de tahliye edilmesi gerekiyor”dedi.

 

Konuyla ilgili videoda Koyuncu şunları söyledi:

“Soruşturma aşamasında tutukluluk süresi en fazla iki yıl olabilir. Bu Osman Kavala’nın ikinci tutukluluğu. Daha önceden var olan bir soruşturmaya ilişkin olarak ikinci kez tutuklandı.

17 Ekim 2019’da Resmi Gazete’de yayınlanan Birinci Yargı Paketi olarak geçen bir kanun var. Bu kanuna göre Osman Kavala’yı da atfedilen suçu da kapsayan bir şekilde soruşturma aşamasında tutukluluk süresi en fazla iki sene olabilir. Normalde bir buçuk sene olabilir ama gerekçe gösterilerek en fazla iki seneye kadar uzatılabilir. Gözaltında geçen süreler de tutukluluğa dahildir.

Osman Kavala 18 Ekim 2017’de tutuklandı. 11 Ekim 2019 tarihinde aynı soruşturmadan tahliye edildi. Yani Osman Kavala ikinci kez gözaltına alındığında iki senenin dolmasına tam yedi gün vardı. Şimdi tekrar gözaltına alındı, 18 Şubat’ta tekrar tutuklandı. Dolayısıyla 25 şubat 2020’de (bugün) Osman Kavala’nın tutukluluğunun ikinci senesi doluyor. Yasa hakime, savcıya bir takdir yetkisi veren bir durumda değil, kanun ve emredici. Kanuna göre Osman Kavala 25 Şubat 2020’de Osman Kavala tahliye edilmek zorunda.”

Videoların tamamı için tıklayın. 

 

You may also like

Comments

Comments are closed.