Haber HattıManşet

Avrupa’da en fazla “modern köle” Türkiye’de

0

Walk Free’nin bu yıl ikincisini yayınladığı Küresel Kölelik Endeksi, dünyada 35.8 milyon insanın kölelik koşulları içinde yaşadığını ortaya koydu. Türkiye, endekse göre Avrupa’da en fazla ‘köle’nin yaşadığı ülke.

8...

Avustralya’da çalşmalarını sürdüren İnsan hakları kuruluşu Walk Free’nin verilerine göre dünyada 35 milyon 800 bin kişi kölelik benzeri koşullarda yaşıyor. Dünya çapında ‘köle’ sayısının yarısı beş ülkede; Hindistan, Çin, Pakistan, Özbekistan ve Rusya’da bulunuyor.

Vakfın araştırmasında cinsel sömürüden zoraki evliliğe, alıkonmadan zorla çalıştırılmaya çeşitli vakaları kapsayan ‘modern kölelik’, endekste daha önce tahmin edildiğinden daha yaygın çıktı.

‘Köle’lerin toplam nüfusa oranı açısından Moritanya başı çekerken, Hindistan sayı olarak en fazla ‘köle’nin yaşadığı ülke.

Toplam “köle” sayısı baz alındığında Avrupa’nın lideri Türkiye

Avrupa ülkeleri arasında köleliğin en yaygın olduğu ülkeler listesinde Bulgaristan başı çekiyor. Modern kölelerin nüfusa oranına göre yapılan sıralamada Türkiye 15’inci, Almanya 21’inci sırada yer alıyor. Listenin en altında ise en az ‘köle’nin yaşadığı İzlanda bulunuyor. Türkiye kölelerin nüfusa oranı açısından dünyada ise 167 ülke arasında 105’inci sırada yer alıyor.

Endekste Türkiye’de yaşayan ‘modern köle’ sayısı 185 bin 500 olarak kaydediliyor. Türkiye toplam sayı açısından bakıldığında Avrupa’da en fazla ‘modern kölenin’ yaşadığı ülke konumunda.

Türkiye’de çocuk yaşta evlendirilen kızlar ve zoraki evliliklerin sıralamada etkili olduğu belirtiliyor.

(DW Türkçe)

 

More in Haber Hattı

You may also like

Comments

Comments are closed.