Dünyaİklim KriziManşet

Avrupa Komisyonu Başkanı der Layen’den Yeşil ve Adil Yeni Düzen sözü

0

Komisyonun yeni başkanının ilk 100 günlük programının iklim mücadelesinde önemli adımlar içereceği öne sürüldü.

Avrupa Komisyonu Başkanlığı’na seçilen Ursula von der Leyen’in 1 Kasım 2019 tarihinde göreve başlamasının ardından ilk 100 günlük dönemde yapacağı çalışmaları içeren programın iklim değişikliği alanında önemli adımlar içereceği belirtildi. Alman Der Tagesspiegel gazetesinin haberine göre henüz taslak aşamasında olan 173 sayfalık belgenin birkaç yerinde program için ‘’Yeşil ve Adil Yeni Düzen’’ başlığı kullanılıyor.

Programda atılması planlanan bazı adımlar şu şekilde:

 • Kıyı ötesi rüzgar enerjisi kurulu gücünün artırılmasını sağlayacak yol haritası oluşturulması
  • Elektrikli araç kullanımını artırmada ’’menzil endişesi’’sorununu ortadan kaldırmak için 1 milyon elektrikli araç şarj istasyonu kurulması,
  • Binalarda enerji verimliğini artırma amacıyla binaların yenilenmesine yönelik kaynağın artırılması,
  • Havacılık şirketlerinin artan emisyonlarına bağlı olarak, yıllık 750 milyon avroya ulaşacak ek vergi getirilmesi.
  • Avrupalı çelik üreticilerine daha az emisyona yol açacak üretim için kaynak sağlanması,
  • Kömür madenciliğinin durdurulduğu bölgelere yardımların önemli oranda artırılması…

Yeşiller temkinli

Komisyon Başkanlığı’na seçilen ilk kadın politikacı olan Ursula von der Layen’in seçim sürecinde, Avrupa Parlamentosu‘nda büyük sıçrama gerçekleştiren Yeşiller grubu, kendisini desteklemeyeceklerini belirtmişti. Hollandalı Yeşil vekil Bas Eickhout, der Layen için “Tüm yanıtları kaçamaklı… Onu tanımıyoruz. Somut olarak ne yapacağını belirsiz” derken, Alman Yeşiller Partisi’nden Parlamentoya seçilen Ska Keller de şu açıklamayı yapmıştı:

“Bugün Ursula von der Leyen’den, hukukun üstünlüğü ya da iklimle ilgili somut teklifler duymadık.  Değişim için bir göreve seçildik ve değişimin onunla nasıl mümkün olacağını öngöremiyoruz. Avrupa Parlamentosu’ndaki Yeşiller / EFA olarak adaylığını önümüzdeki hafta desteklememeye karar verdik. İklim seçimlerinden” sadece birkaç hafta sonra, Ursula von der Leyen iklim acil durumunu görmezden geliyor ve hatta Avrupa Parlamentosu tarafından daha önce kararlaştırılmış olandan daha düşük iklim hedeflerini amaçlıyor. Ms. Von der layen kesinlikle bizim destekleyeceğimiz Komisyon Başkanı değildir!”

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.