Manşetİklim Krizi

Atmosferdeki karbondioksit oranında yeni rekor: 418.03 ppm

0
Mauna Loa Rasathanesi

Atmosferdeki karbondioksit miktarı rekor kırarak 418.03 ppm (milyonda bir parçacık) oldu. 1 Mayıs tarihine ait değerin ölçümü Hawaii’de bulunan Mauna Loa Rasathanesi’nde yapıldı. Böylece 800 bin yıllık tarih içerisinde bildiğimiz en yüksek karbondioksit seviyesine ulaşmış olduk.

2020 yılı içerisinde ilk rekor ölçüm 21 Ocak tarihinde 415.79 ppm ile  kaydedilmişti. Kısa bir süre sonra 10 Şubat tarihinde  416.08 ppm ile yeni bir rekor kırılmıştı.

İki yıl üst üste kış ayında gelen rekor

Normal bir dengede bitkilerin büyümeye başladığı ilkbahar aylarında artan karbondioksit seviyesi yazın azalışa geçiyor. Bu yüzden de endüstri döneminden bu yana yükselmekte olan karbondioksit miktarları genel olarak Mart ve Nisan aylarında rekor değerlere ulaşıyordu.

Bunun iki istisnası ise geçtiğimiz yıl ve bu yıl gerçekleşti. Bu yıl Ocak ayında kırılan rekor geçtiğimiz yıl ise Şubat ayında kırıldı.

Sebebi insan faaliyetleri

Hükümetler Arası İklim Paneli (IPCC) 1,5 derece Raporu’nda binlerce bilim insanı iklim değişikliği ile havadaki karbondioksit miktarı arasında bağlantı bulunduğunu ve bunun sebebinin insanların faaliyetleri olduğunu belirtiyor.

Aynı zamanda bilim insanları 1,5 derece ısınma limiti aşıldığında birçok türün yok olacağı, sel ve kuraklık gibi felaketlerin çok daha fazla görüleceğini söylüyor. Bunun için yapılması gereken ise eşi benzeri görülmemiş önlemler alarak ülkelerin karbon emisyonlarını bir an önce sıfırlamaları.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.