DoğaManşet

Araştırmaya göre sincaplar insanlara benzer karakter özelliklerine sahip

0
Fotoğraf: Shutterstock

California Üniversitesi‘nde yapılan bir araştırmaya göre, altın mantolu yer sincaplarında insanlara benzer karakter özellikleri görülüyor.

Hayvan araştırmacıları, sincaplarda “cesur”, “agresif”, “atletik” ve “girişken” gibi insana benzer karakter özellikleri keşfetti.

Ayna görüntüsüne tepkileri incelendi

Kemirgenler üzerinde ayna görüntüsüne nasıl tepki verdiklerini gözlemlemek ve kaçmadan önce ne kadar zaman geçtiğini görmek için vahşi doğada onlara yaklaşmak gibi bir dizi bilimsel testi içeren araştırmaya göre, bazı sincaplar diğerlerinden daha dışa dönük.

Cesur olanlar yiyecek biriktirmede başarılı

Üç yıllık süre boyunca toplanan veriler, analistlerin daha cesur ve daha aktif sincapların daha utangaç ve daha az aktif olanlara göre daha fazla yer kapladığını ve yiyecek gibi kaynakları biriktirmede daha başarılı olduğunu gösterdi.

California Üniversitesi’nde (UC Davis) yapılan araştırmada, daha agresif sincapların kaya gibi tüneklere daha fazla erişiminin olduğunu, avcıları tespit etmek ve onlardan kaçmak için daha iyi görüş noktaları belirlediklerini ortaya çıkardı.

Çalışmada “Daha cesur, daha saldırgan sincaplar daha fazla yiyecek bulabilir veya daha geniş bir bölgeyi savunabilir ancak riskli davranışları onları yırtıcılara ya da kazalara karşı savunmasız hale getirebilir” örneğine yer verildi.

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.