DünyaKoronavirüs SalgınıManşetSağlık

Araştırma: İki doz CoronaVac’tan altı ay sonra antikorlar önemli ölçüde düşüyor

0
Çin‘de yapılan bir laboratuvar çalışması, Sinovac şirketinin koronavirüse karşı geliştirdiği CoronaVac aşısının oluşturduğu antikorların, çoğu kişide ikinci dozdan altı ay sonra önemli ölçüde düştüğünü gösterdi.

CoronaVac,  Türkiye’de aşılama programında kullanılan ilk aşı olmuştu.

18-59 yaş arası sağlıklı yetişkinlerden alınan kan örneklerinin incelendiği araştırma pazar günü yayımlandı. İki ya da dört hafta arayla iki doz aşı uygulanan katılımcılardan sadece sırasıyla yüzde 16,9’u ve yüzde 35,2’si, ikinci dozdan altı ay geçtikten sonra hastalığı önleyecek düzeyde antikora sahip olduğu görüldü.

Bu veriler, her birinde en az 50 kişinin olduğu iki grup katılımcıdan alınan örneklere dayanıyor. Toplam 540 kişiye de ya üçüncü doz aşı ya da boş aşı (plasebo) verildi.

Antikorlarda düşüşün aşının etkinliğini nasıl etkileyeceğinin net olmadığını kaydeden araştırmacılar, bunun nedeni olarak da Covid-19’un neden olduğu hastalığı engellemesi için gereken antikor seviyesini bilim insanlarının kesin olarak henüz bilmemesini gösteriyor. 

İki doz CoronaVac olanlara üçüncü doz

Çalışmada, “Kısa ve orta vadede, daha fazla kişiye CoronaVac aşısının iki dozunun da uygulanması öncelik olmalı” denildi.

Delta varyantına karşı Sinovac’ın ürettiği CoronaVac aşısının koruyuculuğuna dair endişeler nedeniyle, aralarında Türkiye’nin de olduğu bazı ülkeler, üçüncü doz aşı uygulamaya başladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Üçüncü doz aşının hangi aşı türü ile olduğunun herhangi bir kısıtlamasının ya da önceliğinin” olmadığını açıklasa da aşı programlarında üçüncü doz Sinovac randevusu açılmadığı için bu dozlar BioNTech aşısı olarak uygulanıyor.

Endonezya ve Tayland da daha bulaşıcı Delta varyantına karşı koruyuculuğuna dair endişeler nedeniyle iki doz Sinovac aşısı olmuş kişilere sırasıyla Moderna ve Pfizer/BioNTech aşı olma hakkı getirdi.

Çalışmada ayrıca, ikinci dozdan altı ay sonra üçüncü doz Sinovac aşısı yapıldığında, ikinci dozdan dört  hafta sonraki duruma kıyasla bazı katılımcılarda 28 gün sonra 3-5 kat fazla antikor geliştiği gözlemlendi.

Araştırmacılar çalışmanın daha bulaşıcı varyantlara karşı antikorların etkinliğini ölçmediğine ve üçüncü dozdan sonra antikorların ne kadar süreyle devam ettiğini belirlemek için daha fazla çalışma gerektiğine dikkat çekti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.