Manşetİklim Krizi

Araştırma: Game of Thrones’a ilham veren ‘ulu kurtlar’ iklime adapte olamadıkları için yok oldu

0

Bilim insanları, ünlü televizyon dizisi Game of Thrones’ta Stark kardeşlerin ulu kurtları olarak ün kazanan antik hayvanlara ilişkin ilk kez kapsamlı bir araştırma yaptı.

Bilimsel olarak Canis dirus (ulu kurt) olarak adlandırılan hayvanların günümüzde ABD’nin kuzeyinde ve Avrasya’da bulunan gri köpeklerden çok daha farklı özelliklere sahip olduğu ve 13 bin yıl önce soylarının tükendiği ortaya çıktı.

Beş fosil incelendi

Birleşik Krallık‘ta yer alan Durham Üniversitesi’nden bilim insanları, Nature dergisinde yayımlanan çalışma kapsamında, ilk kez ABD’nin Wyoming, Idaho, Ohio ve Tennessee eyaletlerinde bulunan beş ulu kurt fosilinin DNA’sını inceledi.

NTV’de yer alan habere göre yaklaşık 50 bin yıllık olduğu düşünülen kalıntılar, Kuzey Amerika ve Avrasya arasında zamanla göç eden köpek benzeri birçok türün aksine, korkunç kurtların milyonlarca yıl boyunca yalnızca Kuzey Amerika‘da evrimleştiğini gösterdi.

Kurt değiller

Araştırmanın başyazarı Angele Perri, CNN’e yaptığı açıklamada, “Daha önce bu tür ile modern dünyada yaşayan gri kurtların çok yakın akraba olduğunu düşünüyorduk. Son 150 yıl boyunca bu değerlendirmeyi hiç sorgulamadık, çünkü iskelet yapıları çok fazla benzerlik gösteriyordu. Ancak, genetik bilimlerine özgü yeni teknolojiyle yaptığımız çalışma onların birbirinden altı milyon önce ayrıldığını ve çok uzaktan akraba olduklarını ortaya çıkardı. Ayrıca birbirlerinden genetik olarak o kadar farklı olduklarını öğrendik ki melezleşip yavru üretebileceklerine dair hiçbir kanıt yok” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte, ulu kurt DNA’sının ilk analizi, onların diğer canlılardan farklı bir evrimsel yoldan gittiklerini buldu. Yani diğer kurtlardan, çakallardan ve köpeklerden o kadar farklılar ki, bu hayvanları içeren cinse ait değiller. Bunun yerine araştırmacılar, tamamen yeni bir bilimsel sınıflandırmaya ihtiyaçları olduğunu savunuyorlar.

Diğer taraftan bilim insanları, ulu kurtların, evrimsel farklılıklarından dolayı Buzul Çağı’nın sonunda değişen koşullara uyum sağlamak için yeterli donanıma sahip olmadığına ve bu yüzden 13 bin yıl öncesinde soyunun tükendiğine inanıyor.

Popüler kültür tasvirinden farklı

Öte yandan araştırmacılar, korkunç kurtların popüler kültürdeki tasvirlerinden de oldukça farklı olduğunu söyledi. Gerçek korkunç kurtların aksine, “Game of Thrones” ta Stark kardeşler tarafından evlat edinilen mitolojik kurtların küçük atlar boyutunda olduğu ve Westeros‘taki en soğuk ortamlarda hayatta kalabildiği gösterildi.

Ancak Perri, “Ortalama olarak korkunç kurtlar, günümüzdeki ver olan ortalama bir gri kurttan yaklaşık yüzde 20 daha büyük. Ayrıca, alçak topraklarda ve sıcak ortamlarda yaşamaya adapte olmuş gibi görünüyorlar, bu yüzden onların kış diyarı Winterfell’in koşullarında yaşaması mümkün görünmüyor.Ayrıca sıcak iklime adapte oldukları için daha kırmızımsı ve kısa tüyleri olduğunu varsayıyoruz” dedi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.