DünyaManşet

Arap Baharının fitilini ateşleyen Tunus yeniden ayakta

0

Tunus’ta önde gelen solcu muhalif liderlerden Şükrü Belayid‘in öldürülmesi üzerine patlak veren protestolar polisin bastırma çabalarına rağmen yayılıyor.

Belayid’in liderleri arasında olduğu Halk Cephesi ile başka üç muhalefet grubu parlamentodan çekildiklerini duyurdu ve genel grev çağrısı yaptı. Solcu liderin kardeşi Abdülmecid Belayid, Demokrat Yurtseverler hareketi liderinin evinden çıktığı sırada boynundan ve başından vurulduğunu söyledi.

Tunus ayakta

Suikast üzerine ülke genelinde şiddetli protesto gösterileri düzenlenmeye başladı.

İktidar partisi En Nahda’nın Mezune kentindeki binası ateşe verildi. Gafsa’daki En Nahda binası da tahrip edildi. Başkent Tunus’ta İçişleri Bakanlığı binası önünde toplanan kalabalığı dağıtmak için polis göz yaşartıcı gaz kullanıyor.

Tunus’taki BBC muhabiri Sihem Hassaini, kalabalığın “İkinci devrim” sloganı attığını bildiriyor. Muhabire göre, genel greve katılım yüksek olacak.

İki yıl önce eski Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali’nin devrilmesiyle sonuçlanan gösterilerin merkezi Sidi Buzid kentinde de sokaklarda lastikler yakılıyor. Kent sakini Mehdi Hurçani, Reuters’e yaptığı açıklamada, yaklaşık 4 bin kişinin polisle çatıştığını dile getirdi.

Jebali hükümeti feshettiğini açıkladı

Tunus resmi televizyonuna konuşan Tunus Başbakanı Hamadi Jebali ise, hükümeti feshettiğini ve yerine küçük çaplı, siyasi partilere üye olmayan kişilerden oluşan “teknokrat hükümeti” kuracağını açıkladı.

Jebali, kurulacak bağımsız teknokratlar hükümetinin genel seçim yapılana kadar ülkeyi idare edeceğini ve imkanlar doğrultusunda kalkınmayı sağlayacağını dile getirdi.

Genel Grev çağrısı

AFP’nin haberine göre; Demokrat Yurtseverler’in içinde olduğu Halk Cephesi ve Cumhuriyetçi Parti ile El Massar ve Tunus Nidası grupları, yeni anayasayı hazırlamakla görevli Kurucu Meclis’ten çekildiğini açıkladı ve genel grev çağrısı yaptı.

Tunus genelinde Perşembe günü işyerlerinin ve okulların kapalı kalması bekleniyor.

BBC Arapça’dan Wafa Zaiane, ülkede İslamcılar ve laikler olarak iki ana kampa ayrılan geniş bir siyasi yelpaze olmasına rağmen, Ocak 2011’deki “Arap Baharı” ayaklanmasından beri ilk defa bir siyasi lidere suikast düzenlendiğine dikkat çekiyor.

(BBC, Reuters, AFP, Demokrat Haber)

 

 

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.