İklim KriziManşet

Apple’dan dünyanın en büyük rüzgar tribünlerine yatırım

0
ABD merkezli teknoloji şirketi Apple,  ‘yüzde 100 karbon nötr’ projesi kapsamında yapacağı yeni yatırımı açıkladı. Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, Apple, dünyanın en büyük kara rüzgar  türbinlerinden ikisinin inşasına yatırım yaptığını bildirdi. 

Danimarka‘nın Esbjerg kasabası yakınlarında bulunan 200 metrelik türbinlerin her yıl 62 gigawatt saat elektrik üretmesi bekleniyor. Söz konusu yıllık elektrik üretiminin çevredeki 20 bin eve yetecek miktarda olduğu belirtiliyor. Apple buradan üretilen elektriği bölgedeki data merkezinin elektriğini karşılamak için kullanacak.

İklim değişikliğiyle küresel mücadele vurgusu

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Apple’ın Çevre, Politika ve Sosyal Girişimler Başkan Yardımcısı Lisa Jackson şu ifadeleri kullandı: 

İklim değişikliğiyle mücadele acil eylem ve küresel ortaklık gerektiriyor ve Viborg veri merkezi, bu zorluğun üstesinden gelebileceğimizin güçlü bir kanıtı olacak.” 

European Energy CEO’su Knud Erik Andersen ise “Apple ile çalışmaktan çok memnunuz ve Danimarka’daki veri merkezlerine yenilenebilir enerji sağlamayı ve geleceğin yeşil veri altyapısının gelişimini desteklemeyi dört gözle bekliyoruz” dedi. 

Kategori: İklim Krizi

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.