DünyaManşet

Apple artık öksüz, Steve Jobs öldü

0

Apple şirketinin kurucusu Steve Jobs 56 yaşında hayatını kaybetti. Apple Şirketi’nden yapılan açıklamada, ““Steve Jobs’un aramızdan ayrıldığını derin üzüntüyle bildiriyoruz. Steve’in zekası, tutkusu ve enerjisi, hayatımızı zenginleştiren ve geliştiren sayısız buluşun kaynağı oldu. Dünya, Steve sayesinde ölçülemez derecede daha iyi bir yer.”” denildi.

 

Steve Jobs, 2004 yılından beri eşine ender rastlanan ‘nöroendokrin‘ denilen tümör kaynaklı bir pankreas kanseri türüyle mücadele ediyordu. iPod ve iPhone’u dünyaya kazandırmasıyla ünlenen Jobs, Apple’ın İcra Kurulu Başkanlığı (CEO) görevinden Ağustos ayında ayrılmıştı.

 

www.apple.com/stevejobs sayfasında yayınlanan açıklamada, “Apple, vizyon sahibi ve yaratıcı bir dehayı, dünya ise harkulade bir insanı kaybetti. Steve’i tanıyacak ve onunla çalışacak kadar şanslı olanlarımız ise iyi bir dostunu ve ilham verici bir mentorunu kaybetti. Steve, arkasında yalnızca kendisinin kurabileceği bir firma bıraktı ve onun ruhu sonsuza dek Apple’ın ilham kaynağı olacak” ifadelerine yer verildi ve Jobs’ın ölümü ile ilgili düşüncelerini, anılarını ve taziyelerini paylaşmak isteyenlerin [email protected] adresine e-posta gönderebilecekleri belirtildi.

 

JOBS’UN İŞ YAŞAMINDAN KİLOMETRE TAŞLARI

 

Jobs, 1970 yılının sonunda arkadaşı Steve Wozniak ile Apple bilgisayar üzerinde çalışmaya başladı. Jobs ve Wozniak’ın Sİlikon Vadisi’nde yaptıkları ilk Apple bilgisayar 1976 yılında 666,66 dolardan satışa sunuldu.

 

Apple’ın ilk başarılı kişisel bilgisayarlarından biri olan Apple II 1977 yılında piyasaya sürüldü. 1980 yılında Jobs, artık milyoner biriydi. İki yıl sonra Apple’ın satış rakamları 1 milyar doları buldu.

 

Apple, 1984 yılında grafiksel kullanıcı arayüze sahip Macintosh bilgisayarı kullanıma sundu.

 

Steve Jobs, 1985 yılında dönemin Appel CEO’su John Sculley ile olan anlaşmazlığı yüzünden Apple’dan ayrıldı. Wozniak da istifa etti.

 

Jobs, 1986 yılında NeXT adlı şirketi kurdu. Bu şirketin ilk bilgisayarı 1989 yılında 6 bin 500 dolardan satışa sunuldu. Bu şirketin satışları hiçbir zaman çok sayıda olmadı, ancak bu bilgisayarda dünyanın ilk ağ tarayıcısı kullanıma sunulmuştu. Bilgisayarın yazılımı bugünkü Macintosh ve iPhone işletim sistemlerinin temelini oluşturdu.

 

Apple, NeXT’i 430 milyon dolara aldıktan sonra Jobs 1997 yılında Apple’a danışman olarak geri döndü.

 

Apple, 1998 yılında modern görünümlü iMac bilgisayarı piyasaya sürdü. iMac, Apple’ın talihini döndürdü ve Jobs iki yıl sonra 2000 yılında Apple’ın CEO’su oldu.

 

Apple, 2001 yılında iPod ile müzik çalar piyasasına dahil oldu. iPod’un başarısı çevrimiçi müzik mağazası iTunes Store ile akıllı telefon iPhone’un önünü açtı.

 

iTunes Store 2003 yılında hizmete girdi. Apple, iTunes Store ile dünyanın en büyük müzik piyasasının sahibi oldu.

 

Apple, akıllı telefon olarak bilinen iPhone’u 2007 yılında piyasaya sürdü ve şu anda dünyanın en karlı telefon üreticisi konumuna geldi. iPhone, Apple’ın en fazla satan ürünü olurken, şirket ise dünyanın en büyük akıllı telefon satıcısı oldu.

 

Jobs, en son 2010 yılında tablet bilgisayar iPad’ı dünyaya tanıttı.

 

Ayrıca Walt Disney’in yönetim kurulu üyesi ve yüzde 7,4 ile bu şirketin en büyük hissedarı olan Jobs, bu konumuna Disney, Jobs’un animasyon şirketi ‘Pixar Animation Studio’sunu 2006 yılında 7,4 milyar dolara satın aldığında kavuştu. Disney bu şirketi aldıktan sonra şirketin yeni ismi Disney-Pixar oldu.

 

Macintosh bilgisayarlar dahil Apple’ın ürünlerinin arkasındaki itici güç olarak görülen Jobs, 2004 yılında pankreas kanseri tedavisi gördü. Jobs’a 2009 yılında da karaciğer nakli yapıldı.

 

Jobs’un yönetiminde Apple, petrol şirketi Exxon’dan sonra ABD’deki en değerli ikinci şirket haline geldi.

Steve Jobs, Stanford Üniversitesinin mezuniyet töreninde yaptığı “Stay Hungry, Stay Foolish” konuşmasında yeni mezunlara kendi hayat hikayesini kısaca aktarmıştı. Bu konuşma Jobs’ın vedası şeklinde yorumlanmıştı. Konuşmasının sonunda gençliğinde okuduğu ve kendisini çok etkilediğini ifade ettiği Whole Earth Catalogue dergisinin son sayısının kapağından da bahsetmişti, “Sabah saatlerinde uzayıp giden bir yol fotoğrafı. Otostop çekerken beklediğiniz türden bir yol. Ve fotoğraf altında bir yazı. “Aç kal, Anlamaz kal“, benimde size tavsiyem budur. Aç kalın, anlamaz kalın

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.