ManşetSağlıkTürkiye

Antep’deki bebek ölümleri, kurum içi ‘gizli’ bilgiymiş

0

CHP’li Meclis Üyesi Uğur Kalkan’ın, 2019 yılının ilk 6 ayında il genelinde kaç adet bebek ölümü gerçekleştiği sorusuna “kurum içi bilgi” denilerek yanıt verilmedi.

Sağlık Bakanlığı Gaziantep İl Müdürlüğü’nün bebek ölümlerini “kurum içi bilgi” diyerek kamuoyundan gizlediği ortaya çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılı verilerine göre bebek ölüm hızının en yüksek olduğu il binde 15.3 ile Gaziantep. Şehir genelinde her bin bebekten 15’i ölüyor.

Şahinbey Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Uğur Kalkan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvurarak 2019 yılının ilk 6 ayında il genelinde kaç adet bebek ölümü gerçekleştiğini ve yaşanan bebek ölümlerinin hastanelere dağılımını sordu.

Birgün’ün haberine göre, Sağlık Bakanlığı Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü, Kalkan’a bilgi edinme kanunun uygulanmasına ilişkin esas ve usuller hakkındaki yönetmeliğin 12. ve 36. maddesine göre bilgilendirme yapılamayacağı yanıtını verdi. 12. maddede özetle “Kurum ve kuruluşlar; ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurular ile tekemmül etmemiş bir işleme ilişkin bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verebilirler” ifadeleri yer alıyor. 36. maddede ise “Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır. Ancak söz konusu düzenlemeden etkilenen kurum çalışanlarının bilgi edinme hakları saklıdır” deniliyor.

TÜİK’in ölüm istatistiklerine göre bebek ölüm sayısı 2017’de 12 bin 118 iken, 2018’de 11 bin 629 olarak kayıtlara geçti. Geçen yıl bebek ölüm hızının en yüksek olduğu il binde 15,3 ile Gaziantep oldu

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.