İklim Krizi

Antartika yeşilleniyor

0

İklim değişikliği yavaş yavaş etkisini Dünya’nın en soğuk kıtasında da hissettirmeye başladı. İklim değişikliği yüzünden buzla kaplı Antartika’nın vadileri giderek yeşilleniyor.

İngiltere ve Avustralyalı bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, bir çeşit uzun boylu saçaklı bir ot türü olan Antartika çimeni, iklim değişikliği yüzünden son 50 yılda yaygın olarak Antartika’da yetişmeye başladı.

Araştırmayı yapan Bangor Üniversitesi akademisyenlerinden Dr. Paul Hill, Antartika’daki buzların giderek daha hızlı eridiğini ve kıtanın giderek yeşillendiğini belirtti.

Antartika’yı hep kar ve buz kıtası olarak düşünüyoruz. Ancak, özellikle yaz aylarında, Antartika yarım adasında ve kıtanın donmuş merkezini çevreleyen adalarda, buzlar eriyor ve birçok bölge eğreltiler ve doğal yoldan yetişen iki yeşil ot ile katlanıyor. İklim değişikliği yüzünden, Antartika’da yazlar artık daha uzun ve sıcak, bu yüzden kıtanın iki doğal bitkisinden biri olan Antartika çimeni giderek daha uzun süre ve daha geniş alanlarda yetişiyor.

İlgili araştırma ünlü doğa ve biyoloji dergisi olan Nature’da yayınlanmıştır.

(Yeşil Gazete, Guardian)

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.