İklim KriziManşet

Antarktika Denizi’ndeki buz kaybının ana nedeni iklim değişikliği

0
iklim değişikliği
Fotoğraf: AFP

İngiliz Antarktik Araştırma Kurumu’ndan (BAS) bilim insanları, insan kaynaklı küresel ısınmanın buzul ile kaplı kıtanın etrafındaki okyanus yüzeyinde iki bin yılda bir görülen bir düşüşe neden olduğunu belirtti.

Geçen birkaç on yılın ortalama bir kışına kıyasla, Antarktika denizi üzerinde buzla kaplı maksimum alan iki milyon kilometre kare azaldı. Bu, Fransa‘nın dört katı büyüklüğünde bir alana denk geliyor.

Araştırmanın baş yazarı Rachel Diamond, “Büyük, hızlı kayıpların ne sıklıkla meydana gelebileceğini iklim modellerinin bize ne kadar söyleyebileceğini incelemek bu yüzden ilgimizi çekti” dedi.

Bilim insanları, on sekiz farklı iklim modelini analiz ederek, iklim değişikliğinin bu tür büyük ve hızlı erime olaylarının olasılığını dört kat artırdığını buldular.

Uzmanlar, deniz buzunun erimesinin nedenini anlamanın karmaşık olduğunu; okyanus suyu, hava sıcaklığı ve rüzgarlar gibi birçok değişkenin etkili olduğunu anlatıyor. Ancak iklim değişikliğinin rolünü belirlemek de önemli; çünkü buz oluşumu, okyanus akıntılarından deniz seviyesindeki yükselmelere kadar küresel etkiler yaratabiliyor.

Okyanusta alarm: Yüzyıl sonunda tropikal okyanusta hiç balık kalmayacak!
Araştırma: İklim değişikliği beyin hastalıklarını tetikliyor
Son 2 bin yılın en sıcak yazı 2023’te yaşandı

Deniz buzu, okyanustaki tuzlu suyun donmasıyla oluşuyor ve deniz seviyeleri üzerinde belirgin bir etkisinin olmadığı biliniyor. Ancak yüksek yansıtıcı özelliğe sahip kar ve buzun yerini koyu mavi okyanus aldığında, Güneş’in enerjisinin geri yansıtılan aynı miktarı su tarafından emiliyor ve bu da küresel ısınmanın hızını artırıyor.

iklim değişikliği

‘İklim değişikliği bu hızda devam ettikçe iyileşme olası gözükmüyor’

Uydu ile kayıt altına alınmaya 1970’lerde başlanan Arktik‘in aksine, Antarktika’daki erime olayları ve düzeni daha yeni bir fenomen. BAS‘a göre, Antarktika deniz buzu 1978’den 2015’e kadar “hafifçe ve sürekli olarak” artmıştı. Ancak 2017’de keskin bir düşüş meydana geldi ve bunu birkaç yıl düşük buz seviyeleri izledi.

Geophysical Research Letters dergisinde yayımlanan çalışmada, BAS araştırmacıları buzun geri dönüp dönmeyeceğini görmek için projeksiyonlar da gerçekleştirdi. Diamond, “Yirmi yıl sonra bile tamamen orijinal seviyelerine geri dönmüyor ve bu, ortalama Antarktika deniz buzunun on yıllar boyunca nispeten düşük kalabileceği anlamına geliyor” diyerek açıkladı.

Araştırmanın ortak yazarı Louise Sime, “Yerel ve küresel hava durumunun etkileri, balinalar ve penguenler gibi benzersiz Güney Okyanusu ekosistemleri üzerinde derin olacak” dedi.

BAS tarafından yapılan önceki çalışmalar, anormal erimenin binlerce imparator penguen yavrusunun ölümüne yol açtığını göstermişti. Buz tabakaları üzerinde yetiştirilen bu yavrular, su geçirmez tüyleri gelişmeden önce okyanusa düşerek ölmüştü.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.