Kültür-SanatManşet

Ankara’daki Gordion Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı

0

Suudi Arabistan‘ın başkenti Riyad‘da gerçekleştirilen 45’inci Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Dünya Miras Komitesi toplantısında dün (18 Eylül) alınan kararla Ankara‘nın Polatlı ilçesinde bulunan Gordion Antik Kenti artık bir dünya mirası olarak korunacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy kararı sosyal medya hesabından duyurdu. Ersoy, şu ifadeleri kullandı:

“Bir müjdemiz var! UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 20’inci varlığımızı da kaydettirdik. Ankara’mızın eşsiz kültür varlıklarından biri olan Gordion Antik Kenti ‘Dünya Mirası’ oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ancak, daha bitmedi! UNESCO’dan yeni bir müjde daha bekliyoruz. Anadolu‘nun ahşap destekli camilerinden de almayı beklediğimiz güzel haber ile inşallah Dünya Mirası Listesi’ndeki sayımızı daha da artıracağız. Hayırlı olsun.”

Gordion’da yerleşim binlerce yıldır devam ediyor

Antik dönemden bugüne ulaşan Gordion’da Erken Bronz Çağı‘na tekabül eden M.Ö. 2500 yıllarında başlayan yerleşim günümüzde antik kentin bitişiğindeki Yassıhöyük‘te halen devam ediyor.

Antik Kent ve çevresinde 4 bin 500 yıl süren uzun bir zaman diliminde çok az kesintiye uğrayan yerleşim Gordion’u dünyanın en uzun süre yerleşimin görüldüğü nadir alanlar arasına taşıyor.

Frig uygarlığının başkenti olan Gordion’un yakın çevresinde göze çarpan çok sayıda Tümülüs M.Ö. 9’uncu yüzyıldan M.Ö. 3’üncü yüzyıla kadar olan farklı dönemlere tarihleniyor.

Sitadel Höyüğü Gordion Arkeolojik Alanı’nı oluşturan en önemli unsur olarak günümüze ulaşırken erken dönem Frig Kalesi surları ve anıtsal yapıları da o dönem için Anadolu’daki eşsiz birer örnek olarak öne çıkıyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.