İklim Krizi

Ankara’da “İklim için harekete geç”

0

24 Eylül’de tüm dünyada gerçekleşecek olan “350 hareketi” Ankara’da da gerçekleşecek.

350 Ankara üyeleri amaçlarını ve yapacaklarını şöyle anlatıyorlar:

Bu eylemin çok da basit bir sebebi var; bilim dünyası ve yaşadığımız aşırı iklim olayları. Sanayileşme öncesi milyonda parçacık (ppm) olarak 280olan karbondiksit yoğunluğunu bugün 393 ppm’e çıkardık. Bu bile yaklaşık bir derecelik ısınma demek. Ancak, böylegiderse daha fazla ısınmadan çok, iklimin geri dönülmez noktaya ulaşması ilekarşı karşıya kalacağız. Yani aşırı iklim olaylarının olağan olduğu birgelecek(sizlik) bizi bekliyor olacak.

Türkiye’nin 25 bin km duble yol yapma planları, bütün kömürü çıkartıp yakma hedefi, bütün dereleri yok etme plan ve uygulamaları ile şansımız çok azalıyor. Toplu taşımanın azaldığı, bisiklet yollarının resmi belgelerde hala“özendirilmesi” düşünüldüğü, kaldırımların yola sığamayan araçlara kaldığı birdönemde artık gezegenin bu araba deryalarını kaldıracak yeri kalmadı.

Türkiye hala “yeterince kirletmeme” gibi bir gerekçe ile bir sera gazı azaltım hedefi vermedi. Bunun sonucu ise çok net, sera gazı salımlarımızı 1990 yılına göre 2009’da ikiye katladık! Açıkçası bu geleceğimizi tehdit eden bir suçun kılıfı olamaz.

Bizler zaten daha modern, daha sağlıklı, daha ekonomik olduğu için toplu taşımayı, yayalaştırılmış bir ulaşım önceliğini ve bisiklet yollarını istiyoruz. Dağ başlarının yıkılıp duble yol yapıldığı, şehir içi ulaşımın otoyola çevrildiği bu süreçte, ulaşım kaynaklı sera gazı salımlarımız ise %80artmış durumda. 11 Milyar doları İzmir-İstanbul otoyoluna, 6 milyar doları 3.Köprüye ayrılması durumunda hiçbir şansımız kalmayacak. Toplu taşıma, yaya yolları ve bisiklet yolları için paradan çokaklın, politik tercihin önemli olduğu da çok ortada.

24 Eylül’de, dünyanın pek çok kenti ile birlikte sokaklarda olacağız.İklim için harekete geç derken, aslında harekete geçmesi, gezegeni harekete geçirmesi gereken milyonları, yani bizleri kastediyoruz. Sizlerin de 24 Eylül’de harekete geçmesi, çevrenizi örgütlemeniz ve etkinliğimize destek vermeniz çok değerli.

24 Eylül’de saat 11’de Tren garında bisikletlerle buluşacağız. Bizleri sokak sanatçıları, bisiklet orkestramız karşılayacak. Bisikletin günlük bir ulaşım aracı olduğunu göstermek için hepimiz renk renk, çeşit çeşit günlü kkıyafetlerimizi giyeceğiz. Kent merkezlerinde dolaşarak saat 11’de Güvenpark’da buluşacak, yaya, engelli, bisikletli dostlarımızla hep beraber açıklamamızı yapacağız. Açıklamada, iklim değişikliğinden dolayı hiçbir suçu olmayıp onlarca iklim dostu proje yapan Etiyopyalı ve kentlerinde 300km’den fazla bisiket yolu olan ve dünyanın en iyi toplu taşıma ağına sahip Bogota’yı anlatan Kolombiyali konuklarımız olacak.

Buluşma yerleri: Bisikletlilerle, Ankara Tren Garı, Saat 11:00 /  Yayalarla, Güvenpark, saat 12:30

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.