Kültür-Sanat

Ankara Tiyatro Festivali başladı

0

16. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali‘nin açılışında, Ahmet Levendoğlu‘na ”Onur Ödülü”, Şenol Tiryaki‘ye ”Emek Ödülü” verildi.

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) tarafından düzenlenen 16. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali başladı.

Büyük Tiyatro’da düzenlenen, sunuculuğunu Devlet Tiyatroları (DT) sanatçılarından İpek Çeken’in yaptığı açılış töreni, festival tanıtım filminin gösterilmesiyle başladı.

TAKSAV Genel Başkanı Emin Koramaz, yaptığı konuşmada, vakıflarının Türkiye’nin kültürel ve sanatsal yönden gelişimine özgürlükçü ve demokratik bir anlayışla katkıda bulunmayı, sorgulayıcı, yaratıcı düşüncelerin gelişmesine yardımcı olmayı amaçladığını söyledi.

Bu yılki festivale 63 tiyatro grubunun katılacağını belirten Koramaz, festivalde salon oyunlarının yanı sıra sokak ve dans gösterileri, tiyatro konusunda oturumlar, söyleşilerden oluşan 86 etkinliğin yer alacağını ifade etti.

Festival kapsamında önemli bir projenin hayata geçirildiğini, tiyatroya hiç gitmeyen Ankaralıların tiyatroyla buluşturulduğunu dile getiren Koramaz, ”5 yılda 10 bin Ankaralıyı tiyatroyla tanıştırmayı hedeflemiştik. Daha projemizin ilk 3 yılında 9 bin kişiyi tiyatroyla buluşturduk. Bu yıl hedefimizi daha da artırdık. Festival kapsamında 8 bin ücretsiz bilet Ankaralılara dağıtıldı. Bu sosyal sorumluluk projesini gelecek yıllarda daha çok yaygınlaştırmaya çalışacağız” diye konuştu.

Gecede ”Festival Emek Ödülü”, Şenol Tiryaki’ye verildi. Ödülü takdim eden Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, ”sahnede yapmadığı hiçbir şey kalmayan” sanatçı Tiryaki’ye ödülünü takdim etmekten onur duyduğunu dile getirdi.

Şenol Tiryaki de emeğe vurgu yaptığı için TAKSAV’a ve ailesi, kendisine destek veren hocaları, arkadaşları ile Ankara Deneme Sahnesi’ne teşekkür ettiğini söyledi.

Törende, oyuncu ve yönetmen Ahmet Levendoğlu’na ”Festival Onur Ödülü” sunuldu. DT Genel Müdürü Lemi Bilgin, ”Meslektaşım, büyüğüm, ustam, bütün hayatını, bütün dürüstlüğü ve onuruyla mesleğine adamış değerli hocam Ahmet Levendoğlu’na ödülü sunma onuruna kavuştuğum için çok şanslıyım” dedikten sonra, Levendoğlu’nun elini öperek ödülünü verdi.

Levendoğlu da ödülün kendisini çok onurlandırdığını ifade ederek, TAKSAV’a ve Ankaralı tiyatro izleyicilerine teşekkür etti.

Gine Cumhuriyeti’nden Balandugu Kan Theatre’ın ”Matoto Conakry” adlı gösterisiyle açılış töreni tamamlanan festival, 28 Kasım’da sona erecek.

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.