Kültür-Sanat

Ankara Müzik Festivali’nin programı belli oldu

0
Başkent Ankara, 5 ile 28 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek “29.Uluslararası Ankara Müzik Festivali” ile müziğin ustaları ile sanatseverleri buluşturmaya hazırlanıyor.

Başkentlileri müzikle buluşturan, 14 farklı ülkeden, 700 sanatçının katılacağı 29. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, 5-28 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Müzik Festivali, sanatseverlere 23 gün boyunca çağdaş müzikten popüler klasiğe, senfonik müzikten caz’a, arap müziğinden akapella’ya, vurmalıdan resitallere kadar geniş bir yelpazede müzik programı sunuyor.

Ayrıca festivalde sahne alacak Flamenko’nun büyüsünü dansın ateşiyle mükemmel bir şekilde birleştiren Rojas y Rodriguez kardeşler, 20 kişilik Flamenko topluluğuyla izleyenleri kendisine hayran bırakacak.

İşte festival programı

5 Nisan: Festival açılışını Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası şef Marek Pijarowski ve solist Suna Kan yapacak.

6 Nisan: Avrupa’nın hatta dünya’nın sayılı oda orkestralarından biri olan Camerata Salzburg, piyano’da Gottlieb Wallisch ile sahne alacak.

7 Nisan: Festivalin merakla beklenen etkinliği Flamenko’yu Dans’la buluşturacak grup İspanya’da Yılın En iyi Flamenko Dansçısı ödüllerine layık görülen Rojas ve Rodriguez Flamenko Topluluğu dansları ve kıyafetleriyle adından söz ettirecek.

8 Nisan: Hollanda’dan üflemeli sazlar grubu Nederlands Blazers Ensemble Ankara’da dinleyicilerin karşısında olacak.

9 Nisan: Aldığı ödüller ve verdiği konserlerle parlayan bir yıldız genç piyanist Salih Can Gevrek Liszt Gecesiyle çağdaş müzik sevenlere özel bir resital sunacak.

10 Nisan: Fazıl Say izleyicinin dört gözle beklediği bir resitalle başkentlilerin karşısında olacak.

11 Nisan: Balkan ruhunu klasik müzik ile harmanlayan iki virtüoz klarinetçi ve bir piyanist Grneta Ensemble Ankaralı izleyicileriyle buluşuyor.

12 Nisan: Hollanda’nın en seçkin korolarından biri olan Capella Amsterdam şef Daniel Reuss ile sahnede olacak.

13 Nisan: Alman bale grubu Ausburg Staats Ballet Theatre, modern dansın en iyi örneklerini sahneleyecek.

14 Nisan: Dünya çapında bir yıldız olan İspanyol aşk şarkılarının tutkulu sesi Buika, perküsyon ve piyano ile sahnede olacak.

15 Nisan: Hollanda Gençlik Korosu, Şef Wilma ten Wolde ile festivale katılıyor.

16 Nisan: Uluslararası bir çok yarışmanın birincisi usta Piyanist Gürcü Elisso Bolkvadze Türkiye’de ilk kez Başkent’te resital verecek.

17 Nisan: Amos Hoffman Jazz Project ud, gitar, flüt, kontrabas ve davul eşliğinde Ortadoğu tınılarını caz ile buluşturacak.

18 Nisan: 4 genç müzisyen Arap Müziğini Başkent’e taşıyacak.

19 Nisan: Genç Türk kemancısı Eren Kuştan, Almanya’da Berlin klasik Müzik dünyasının önemli isimlerini bir araya getirdiği projesi ile Ankaralılar’a unutulmaz müzik ziyafeti vermeye hazırlanıyor.

20 Nisan: İsveç’ten gelen Komodo Kabare Kalabalık ile komedi, dans ve ritim aynı sahnede ruh bulacak: İnanılmaz, nefes kesen bir vurmalı gösteri.

21 Nisan: Bilkent Senfoni Orkestrası ve Averbukh Buz Balesi film müzikleri eşliğinde sahne alacak.

22 Nisan: Bir başka genç isim, bir çok uluslararası birinciliği olan Eren Süalp gitarıyla dinleyici karşısına çıkacak.

25 Nisan: Orkestra Akademik Başkent, Şef Ertuğ Korkmaz ve tanınmış İtalyan Çellist Rocco Fillipini ile festivalde yer alacak.

26 Nisan: Klasik müziğe yepyeni bir soluk getiren Pagagnini, efsane keman virtüozü Paganini’nin yaratıcı eserlerinden ilham alarak eğlenceli, sürprizli ince esprilerle dolu, renkli bir klasik müzik gösterisi sunacak.

27 Nisan: St. Petersburg Akademik Senfoni Orkestrası Şef Alexander Dimitriev ve Rus Piyanist Miroslav Kultyshev ile ilk konserini verecek.

28 Nisan: St. Petersburg Akademik Senfoni Orkestrası, Şef Erol Erdinç ile Karadeniz’den Tablolar’ın dünyada ilk seslendirilişini yapacak. Konserde, Cihat Aşkın da yer alacak.

You may also like

Comments

Comments are closed.