EmekManşet

Ankara bir kez daha beyaza büründü

0

Ankara’da “Çok Ses, Tek Yürek” mitinginde bir araya gelen 49 bine yakın sağlık emekçisi, grev çağrısında bulunarak, taleplerinin yerine getirilmemesi halinde yarından itibaren grev hazırlıklarına başlayacaklarını açıkladılar

Binlerce sağlık çalışanı ‘Sağlıkta Özelleştirmeye Karşı 13 Mart Ankara Mitingi” çerçevesinde yapılacak eylem için saat 10.00’da Ankara Gar’ında bir araya geldiler.

Eyleme Türk Tabipleri Birliği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Türk Dişhekimleri Birliği, Türk Eczacılar Birliği, Ebeler Derneği, Hemşireler Derneği, Dev-Sağlık-İş, Çevre ve Sağlık Derneği, Sağlık Memurları Derneği, Söz-Sen, Sağlık Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Türk Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği ve birçok sağlık kuruluşunun yanı sıra ABDF, ÖDP, TKP, KESK, DİSK, Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği ve birçok siyasi partiden temsilci katıldı.

Sağlık emekçileri ellerinde “can güvencesi; gelir güvencesi; sağlık haktır; mesleki bağımsızlık; performansa hayır” dövizleri taşıyarak Ankara Sıhhiye Meydanı’na kadar yürüdü.

Polisin meydanda eylem yapılacağı için sabah saatlerinden itibaren Atatürk Bulvarı’nda Ulus ve Kızılay istikametlerinden yolu trafiğe kapattığı gözlendi.

Polis aramasından geçirilerek meydana alınan binlerce sağlık çalışanı, burada “Çok Ses, Tek Yürek” başlığı altında bir eylem gerçekleştirdi. Saat 12.00’de Sıhhiye Meydanı’nda başlayan eylemde, sağlık kuruluşlarının genel başkanları tek tek konuşma yaparken, eylemin organizatörleri arasında yer alan Türk Tabipleri Birliği’nin Genel Başkanı Eriş Bilaloğlu burada yaptığı konuşmada, sağlık çalışanlarına greve hazır olun çağrısında bulunarak, taleplerinin yerine getirilmemesi halinde yarından itibaren yurt genelinde bir grev için hazırlıkların başlatılacağını söyledi.

Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak ise, “Eczacılar, sağlığın taşeronlaştırılmasına, ticarileştirilmesine karşı buradalar. Sesimizi buradan çok güçlü bir şekilde duyuracağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Sağlık kuruluşlarının genel başkanları burada yaptıkları konuşmada gözaltına alınan gazetecilerin tutuklandığını hatırlatarak, bugün Taksim’de gazetecilerin yaptığı eyleme destek verdiklerini söyledip.

Genel başkanların “eyleme destek çağrılarına” sloganlarla eşlik eden sağlık çalışanları, “gazetecilerin tutuklanmasına, susturulmasına hayır” diye slogan attı. Yapılan konuşmaların ardından eylem, Ezginin Günlüğü’nün verdiği konserle sürdü.

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.