DünyaManşet

Amsterdam Belediyesi vejetaryen oluyor

0
Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Belediye Meclisi bundan böyle düzenleyecekleri resmi etkinliklerde vejetaryen bir menü sunacaklarını duyurdu.
Vegan yemek

Hayvan Partisi (PvdD) tarafından bir süre önce gündeme getirilen ‘resmi etkinliklerde vegan menü servis edilsin’ önerisi, Amsterdam Belediye Meclisi’nde kısmen kabul edildi. Meclisin çoğunluğu, bu önerinin ‘fazla ileri gittiğini’ savundu ancak vejetaryen menüyü destekledi.

Karara göre hayvansal gıda içermeyen yiyecekler yerine şimdilik sadece vejetaryen gıdalar servis edilecek. Ayrıca  konuklar hâlâ et ve balık yiyebilecekler ancak bunu önceden belirtmeleri gerekecek.

Sözleşmeler yenilenecek

Sputnik’in haberine göre, karar belediye meclisi tarafından onaylanmasının ardından yürürlüğe girecek. Kural gereği yemek şirketleriyle yapılan sözleşmeler 1 Ocak itibariyle geçerli olduğu için, yeni düzenin yılbaşından itibaren tam anlamıyla uygulanması bekleniyor.
Kamuoyuna et tüketiminin azaltılması çağrısı yapan PvdD, Hollanda meclisinde de beş milletvekiliyle temsil ediliyor. PvdD, et yemenin sadece kalp ve damar hastalığına yol açmadığını aynı zamanda çevre için de zararlı olduğunu savunuyor.

Belediye Meclisi vejetaryen standartları benimseyen ilk resmi kurum değil. Geçen sene de Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı da benzer bir uygulamayı hayata geçirmişti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.